25-04-2022, 10:33
Jest przede wszystkim kojarzony z piwem.
A także z tym, że jest składnikiem szamponów do włosów (przy czym zarówno można umyć włosy szamponem chmielowym, jak i wypłukać je w piwie, gdy chce się im dodać blasku).
Chmiel, jak widać, zasłużył na swoją popularność.
Często więc można spotkać tę wysokopienną roślinę (ma do 8-12 metrów wysokości), przeważnie na plantacjach, ale też w wilgotnych lasach, starych parkach.
Najcenniejsze w chmielu są szyszki, zawarte w nich olejki eteryczne mają właściwości lecznicze, i to one właśnie nadają piwu charakterystyczną goryczkę.
Ale to nie wszystko, co potrafi chmiel.
Zauważono, że kobiety pracujące na chmielowych plantacjach częściej mają miesiączki, niezależnie od dnia cyklu.
Ta obserwacja doprowadziła do badań, a badania do wniosku, że chmiel zwiększa wydzielanie hormonów kobiecych. Niektóre związki zawarte w szyszkach chmielowych, przenikając przez skórę, mogą przyspieszać menstruację.
Odwar z szyszek jest pomocny także w innej kobiecej sprawie – poprawia samopoczucie kobiet w czasie menopauzy. Chmiel podobno potrafi obniżyć popęd płciowy, w średniowieczu, z tego właśnie powodu podawano go mnichom. Natomiast z całą pewnością – dzięki zawartej w nim lupulinie – ma właściwości nasenne i uspokajające.
W celu wyciszenia skołatanych nerwów można stosować chmielowe wyciągi wodne.
Na dobry, spokojny sen zbawiennie podziała aromat szyszek wypełniających specjalnie do tego celu przygotowaną poduszkę.
źródło