Amethyst Miejsca Występowania
#20

https://cdn.gemporia.com/image/asset/167...orocco.jpg
Dostęp do kopalni jest bardzo ograniczony. 4 km podróży pokonuje się przez otwartą pustynię bez drogi,
ale coraz większe odległości są „po drodze”, jeśli definicja „drogi” jest bardzo elastyczna.


https://cdn.gemporia.com/image/asset/167...ellery.jpg
Moroccan Amethyst
Odkryty w 1990 roku Moroccan Amethyst reprezentuje jedną z najnowszych odmian kamieni szlachetnych, a na pewno jedną z najnowszych, które wyznaczają poprzeczkę na skalę światową. 
Szmaragdy kolumbijskie są cenione odkąd hiszpańscy konkwistadorzy rozwinęli wydobycie przemysłowe w latach 30. XVI wieku. 
Szafiry cejlońskie mają jeszcze bogatszą historię, były wysoko cenione od wieków, kiedy Marco Polo pisał pod koniec XIII wieku. 
Pomimo odkrycia w 1990 roku, dopiero w 2009 roku ten Amethyst został wprowadzony na światową scenę i ustanowił nowy standard jakości Amethyst

Przez 19 lat kamień ten był znany tylko mieszkańcom odległej prowincji Tata w Maroku i był wydobywany prawie wyłącznie przez mieszkańców wioski Boudi. Pierwszym zagranicznym sprzedawcą kamieni szlachetnych, który kiedykolwiek widział ten kamień, był sprzedawca Zee Haag i to dopiero w 2007 roku. Używając narzędzi ręcznych, dostawa była zawsze bardzo ograniczona, co oznacza, że kamień ten miał niewielką wartość rynkową. 
Trzy lata po ujawnieniu tego kamienia na rynku nasz kontakt górniczy, Salah, był w stanie zabezpieczyć dostęp do kopalni odkrywkowej. 
Po intensywnych inwestycjach przez 12 miesięcy przekształcił działalność wydobywczą z wyłącznie narzędzi ręcznych na bardziej nowoczesne techniki.

Dostęp do kopalni jest bardzo ograniczony. 4 km podróży pokonuje się przez otwartą pustynię bez drogi, ale coraz większe odległości są „po drodze”, jeśli definicja „drogi” jest bardzo elastyczna.
Położone między górami miejsce wydobycia znajduje się na wysokości 1800 metrów nad poziomem morza. 
Jak można się spodziewać, brak wody i energii elektrycznej to główne wyzwania dla górnictwa, podobnie jak gwałtownie rosnące temperatury latem, które regularnie osiągają ponad 49°C. 
To właśnie w tych górach, liczących około 450 milionów lat, zakopany jest cenny Amethyst, rozrzucony na setkach metrów kwadratowych.

Ten Amethyst powstaje w bardzo unikalny sposób, który jest bardziej podobny do formacji Opal niż Amethyst z innych źródeł. 
Większość Amethyst na rynku światowym powstaje w geodach, które są zasadniczo skamieniałościami wapiennymi starych pni drzew. 
Wewnątrz tych wnęk kryształy Amethyst wyrastają z przesączania się wody z rozpuszczonymi w niej minerałami. 
Jednak Moroccan Amethyst powstaje w wyniku procesu zwanego osadzaniem hydrotermalnym.

W tym procesie gorąca woda (hydrotermalna), podgrzana magmą lub tarciem z ruchu płyt tektonicznych, rozpuszcza w niej pierwiastki. 
Ponieważ woda jest gorąca, jest w stanie rozpuścić więcej pierwiastków niż w niższych temperaturach. 
Woda ta następnie przez miliony lat przepływa przez zagłębienia w skałach, gdzie zmienia temperaturę. 
Jeśli ostygnie, odchodząc od strumienia magmy, rozpuszczone pierwiastki osadzają się w procesie zwanym wytrącaniem. 
Jeśli strumień wody nagrzewa się powyżej temperatury wrzenia, to woda wyparowuje, pozostawiając za sobą rozpuszczalne elementy. 
Co istotne, w przypadku Moroccan Amethyst jednym z tych pierwiastków jest żelazo, które obok tlenu tworzy inkluzje Hematytu, które nadają kamieniom z tego źródła wyjątkowe, czerwone błyski.

Większość materiału wydobywającego się z kopalni jest złej jakości, często sprzedawanej przez dealerów jako „gatunek kaboszonowy”, a materiał ten stanowi aż 80% produkcji kopalni. 
W tych Amethyst bardzo często występuje podział na strefy kolorystyczne, ponieważ zarówno unikalne wtrącenia Hematytu, jak i pożądane naturalne nasycenie koloru wymagają znacznych pokładów Żelaza.
To Żelazo osadza się wzdłuż czegoś, co można opisać jedynie jako mniejszy, wyraźny wzór kryształów trygonalnych w większej strukturze trygonalnej kryształu materiału kwarcowego. 
Choć zwykle uważany za negatyw, w przypadku Moroccan Amethyst  mistrzowie rzemieślnicy byli w stanie w innowacyjny sposób wykorzystać tę formację „klepsydry” w projektach couture.

Moroccan Amethyst ustanowił nowy standard w jakości Amethyst, dorównując mu Kolumbijskiemu Szmaragdowi i Cejlońskiemu Szafirowi, ponieważ, podobnie jak te dwa bardzo cenione kamienie, zwykle nie wymaga żadnego ulepszania przez człowieka. 
Wielu błędnie zakłada, że obróbka cieplna zwiększa nasycenie i odcień ametystu, być może myląc reakcję kamienia na obróbkę akwamaryny, gdzie ogrzewanie zwiększa postrzegany kolor. 
Przy obróbce cieplnej Amethyst zrobi coś odwrotnego i straci nasycenie.

W przeszłości „Syberyjski Ametyst” wyznaczał standardy, jeśli chodzi o powszechnie uznawany Amethyst, jednak materiał z Maroka można śmiało określić jako przewyższający ten standard. 
Dowody na to są widoczne na wielu targach handlowych, na których dealerzy próbują używać słowa „syberyjski” jako przedrostka oznaczającego kolor, a nie pochodzenie; w podobny sposób Paraiba nie odnosi się już do Turmalinu z kopalni Batalha, ale do koloru spowodowanego obecnością miedzi. 
Używając w ten sposób przedrostka syberyjskiego, mają nadzieję, że zmieszają lepszy materiał marokański z istniejącymi syberyjskimi inwentarzami. 
Dlatego ważniejsze niż kiedykolwiek jest kontrolowanie tego materiału od kopalni do rynku.

Ten materiał wyróżnia dwa zjawiska. 
Pierwszym z nich są mikroskopijne wtrącenia Hematytu, które przenikają przez ten materiał. 
Powstają one w wyniku osadzania się atomów żelaza w koktajlu, które przekształciłyby się w ametyst i reakcji tych zanieczyszczeń żelaza z atomami tlenu. 
Te wtrącenia Hematytu tworzą rzadkie zjawisko w rodzinie Kwarcu, w którym widoczne są gołym okiem błyski czerwieni, mimo że te wtrącenia często nie są widoczne, chyba że pod mikroskopem. 
Inkluzje te pomogły już gemmologom usunąć z rynku dwie duże paczki syntetycznego Ametystu sprzedawanego jako naturalny Moroccan Amethyst

Drugim zjawiskiem, jakie wykazuje Amethyst tego pochodzenia, jest znacznie silniejszy niż zwykle pleochroizm. 
Laboratoria gemmologiczne zwykle oceniają Amethyst jako „bardzo niski” pleochroizm, jeśli w ogóle. 
Jednak materiał marokański został oceniony jako „średni”, co dla osób zaznajomionych z językiem laboratoriów gemmologicznych jest rzeczywiście dużym uznaniem i stawia go na równi z odmianami Turmalinu. 
Oba te bardzo poszukiwane zjawiska przyczyniają się do obserwowanej obecnie eskalacji cen na rynku.

Wydobywana zdalnie w ekstremalnie trudnych warunkach, Matka Natura przez wieki ukrywała swój najlepszy Amethyst, a dopiero w ciągu ostatnich kilku lat zdecydowała się ujawnić go szerszemu światu. 
Moroccan Amethyst wywołał ogromne poruszenie na rynku i spowodował zmianę paradygmatu w sposobie, w jaki cenimy Amethyst.

Marokański ametyst to rzadki, aksamitnie fioletowy kamień szlachetny z bardzo pożądanymi niebieskimi i żurawinowymi refleksami, pochodzący z odległych gór Antyatlasu w Maroku.
Mówi się, że ten fioletowy kamień jest niesamowicie ochronny, leczniczy i oczyszczający.
Uważa się, że może pomóc uwolnić umysł od negatywnych myśli i przynieść pokorę, szczerość i duchową mądrość. Mówi się również, że pomaga promować trzeźwość.
https://www.youtube.com/watch?v=fHxQJSA6zU4
https://www.gemporia.com/en-us/gemology-...-amethyst/
https://moroccanamethyst.com/

[Obrazek: attachment.php?aid=69226]
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Amethyst Miejsca Występowania - przez Krystyna - 30-07-2011, 21:32
RE: Amethyst-rodzaje, odmiany - przez Krystyna - 06-06-2023, 20:45
RE: Amethyst-rodzaje, odmiany - przez Krystyna - 06-06-2023, 20:46
RE: Amethyst-miejsca występowania - przez Krystyna - 10-06-2023, 21:00
RE: Amethyst-miejsca występowania - przez Krystyna - 10-06-2023, 21:22
RE: Amethyst-miejsca występowania - przez Krystyna - 10-06-2023, 21:34
RE: Amethyst-miejsca występowania - przez Krystyna - 10-06-2023, 21:59
RE: Amethyst-miejsca występowania - przez Krystyna - 10-06-2023, 22:14
RE: Amethyst-miejsca występowania - przez Krystyna - 10-06-2023, 22:37
RE: Amethyst-miejsca występowania - przez Krystyna - 10-06-2023, 23:06
RE: Amethyst-miejsca występowania - przez Krystyna - 10-06-2023, 23:20
RE: Amethyst-miejsca występowania - przez Krystyna - 12-06-2023, 11:47
RE: Amethyst-miejsca występowania - przez Krystyna - 12-06-2023, 11:48
RE: Amethyst-Miejsca Występowania, Kolory, Odmiany - przez Krystyna - 09-02-2024, 14:30
Amethyst-rodzaje, odmiany - przez Krystyna - 27-03-2020, 23:13
RE: Amethyst-rodzaje, odmiany - przez Krystyna - 02-06-2023, 12:42
RE: Ametyst - przez Krystyna - 27-03-2020, 23:16
RE: Ametyst - przez Krystyna - 28-03-2020, 23:50
RE: Ametyst - przez Krystyna - 17-12-2021, 20:34
Amethyst-rodzaje, odmiany - przez Krystyna - 18-05-2023, 18:13
RE: Amethyst-rodzaje, odmiany - przez Krystyna - 23-05-2023, 18:57



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości