23-07-2023, 22:25
Arctostaphylos Patula
Występowanie:
Rośnie w południowo-zachodniej części Ameryki Północnej, głównie w Górach Skalistych; obszar rozciąga się od stanu Waszyngton w USA do północnego Meksyku (Zatoka Kalifornijska), na wschodzie rozciąga się do Montany, Kolorado i Arizony.
Ekologia:
Gatunek głównie górski, rosnący głównie w roślinności karłowatej zwanej chaparral, charakteryzujący się łagodną, sprzyjającą opadom zimą i bardzo suchym latem (regularne mgły przynoszą większość letniej wilgoci na obszarach przybrzeżnych), także na polanach lasów sosnowych, górskich suchych stepach i w kanionowych dolinach, na wysokości od 400 do 3000 m.
Rośnie głównie na niezagospodarowanych lub słabo rozwiniętych glebach kamienistych, często także jako drzewo pionierskie, np. na strumieniach lawy.
Populacje kalifornijskie są przystosowane do częstych pożarów i dobrze regenerują się po spaleniu.
Kwitnie w maju i czerwcu.
Opis:
Wyprostowane lub bochenkowate krzewy o wysokości 1–3 m, starsze pnie z czerwono-brązową złuszczającą się korą, częściej bez muskulatury lub czasem z płaską, niewyraźną muskulaturą.
Pędy gęsto krótkie gruczołowo owłosione, gruczoły złocistożółte, rzadsze krótkie owłosione bez gruczołów.
Liście z ogonkiem długości 7–15 mm, blaszka cała, płaska, jasnozielona, błyszcząca (czasami krótko owłosiona, a u młodych liści szarozielona), szeroko jajowata do zaokrąglonej, długości 2,5–6 cm, szerokości 1,5–4 cm, wierzchołek zaokrąglony do tępo spiczastego, podstawa zaokrąglona, ścięta lub niewyraźnie sercowata.
Kwiaty tworzą rzadką wiechę z 2–8 gałęziami, wrzeciona kwiatostanowe za młodu zwisają, ubrane podobnie jak pędy jednoroczne, pokryte łuskowatymi, trójkątnymi przylistkami o długości 4–6 mm; szypułki o długości 2–7 mm, nagie lub biało owłosione.
Korona zwykle różowa, odwróconego stożka do bulwiastego, jądro nagie lub białe owłosione.
Jagody kuliste do prawie półkulistych, nieco pomarszczone na wierzchołku, o średnicy 7–10 mm, nagie, dojrzałe brązowo-czerwone.
https://botany.cz/cs/arctostaphylos-patula/