#15

   
   
Inula Racemosa
Występowanie: 
Gatunek środkowoazjatycki, którego zasięg rozciąga się od Afganistanu i północnego Pakistanu po Nepal i Autonomiczny Region Xinjiang w zachodnich Chinach. 
Sadzi się ją także w ogrodach i parkach Europy, skąd może się rozprzestrzeniać, jak donosi się, że została sprowadzona z Wielkiej Brytanii i niektórych krajów Europy Zachodniej, prawdopodobnie odnotowano ją także na Morawach.
Ekologia: 
Rośnie na siedliskach trawiastych, często wzdłuż cieków wodnych, na wysokościach od około 1500 do 3100 m. Kwitnie od sierpnia do września.
Opis: 
Bylina z podziemnym kłączem i prostą łodygą, o długości 60-200 cm, gęsto owłosiona. Liście mielone są ogonkowe, eliptyczne do lancetowatych, 20–50 cm długości i 10–20 cm szerokości, liście łodygowe są naprzemienne, półotoczące, podłużne do lancetowatych, filcowane na odwrocie, ząbkowane wzdłuż krawędzi. 
Kukurydy rosną w gronach i osiągają średnicę 4–8 cm; przylistki leżące w 5 lub 6 rzędach, przylistki zewnętrzne szeroko jajowate, wewnętrzne liniowe, spiczaste; kwiaty w kształcie języka są żeńskie, ich języczki są żółte, kwiaty w kształcie rurki są biseksualne, żółte.
 Owocem jest niełupka długości około 4 mm, naga, puch biały.
Uwaga: 
W ostatnich latach nastąpiły przesunięcia taksonomiczne w tym rodzaju, z rodzaju wydzielono szereg gatunków należących wcześniej do Omanu – dotyczy to np. gatunku Inula Ensifolia , Inula. Germanica czy Inula. Oculus- Christi , wszystkie są obecnie łączone z rodzajem Pentanema . 
Mimo to rodzaj Inula jest nadal stosunkowo liczny i liczy 78 gatunków (POWO 2021).
https://botany.cz/cs/inula-racemosa/
https://pl.wikipedia.org/wiki/Inula_racemosa
https://www.futuregardens.pl/oman-himala...-c3-7.html
http://www.adaptogeny.rzeszow.pl/article...&tconfig=0

[Obrazek: attachment.php?aid=76937]
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości