Jade Maw Sit Sit
#4

Chloromelanite
Nazwa Chloromelanite wywodzi się od greckich słów „chloros” (zielony) i „melas” (czarny) i opisuje wygląd skały składającej się z zielonej masy gruntowej z czarnymi plamami.
Użycie tej nazwy zawsze było traktowane niekonsekwentnie w mineralogii i gemmologii.
W rezultacie w literaturze mianem Chloromelanite określano bardzo różne skały, np.Eclogite or Omphacite [Essene i Fyfe, 1967] lub skałę zawierającą Jadeite z Birmy, która obecnie nazywa się Maw-sit-sit Jade [Gübelin, E. , 1964]

Na wielu stronach internetowych Chloromelanit definiuje się po prostu jako „odmiana Jadeite
Nieco dokładniejsza jest Wikipedia , gdzie Chloromelanite jest opisany jako „mieszany kryształ składający się z Aegiryne, Diopside i Jadeitu w proporcji zmieszania około 1:1:1”.
Zgadza się to z definicją Niemieckiego Towarzystwa Gemmologicznego [Henn, 2008].
Jednakże mieszane kryształy o podanym powyżej stosunku mieszania noszą obecnie nazwę minerału Omphacite
Omphacite jest uznawany za samodzielny minerał przez CNMNC (Komisję ds. Nowych Minerałów, Nomenklatury i Klasyfikacji) odpowiedzialną za nazewnictwo minerałów.
Z drugiej strony Chloromelanite nie jest rozpoznawany jako nazwa minerału.

Nie jest zatem zaskakujące, że niektórzy autorzy definiują Chloromelanit jako „przestarzałą nazwę Omphacitu lub Aegirin-Augit” [Börner, Hill, 2012].

Ale co jest teraz prawidłowe?
Czy Chloromelanite jest Aegirin-Augite, Omphacite, ​​a nawet Jadeite?

Znany mineralog WE Tröger rzuca światło na ten temat w swoim artykule Zur Systematik und Optik der Chloromelanit-Reihe"(„O klasyfikacji i wyglądzie wizualnym grupy Chloromelanite), który zawiera dogłębny przegląd terminu Chloromelanite.
Według niego termin ten nie został wymyślony przez geologa, ale przez archeologa A. Dumoura, który zajmował się analizą i badaniem narzędzi z epoki kamienia.
Dumour użył tej nazwy do opisania wszystkich zielono-czarnych skał o dużej gęstości, które wydawały się składać z Iron-rich Jadeite
Zgodnie z zachowaniem swoich czasów (1865 r.) nowa nazwa identyfikowała zarówno minerał, jak i odpowiadającą mu skałę.

Jednak wśród prehistorycznych toporów kamiennych o ciemnozielonej barwie i dużej gęstości znajdują się również obiekty składające się na przykład z mieszaniny Jadeite z Hornblende or of Omphacite z Glaucophane lub podobnymi kompozycjami skalnymi.
W następstwie różni autorzy nazywali je również Chloromelanite.
W rezultacie termin ten nie miał już wartości informacyjnej.
[Tröger, 1962].
Od tego czasu uznano je za przestarzałe, ponieważ były zbyt niespecyficzne, aby można je było nazwać naukowo poprawną.
W następnym okresie różnym skałom, określanym wcześniej jako Chloromelanite, nadano nowe nazwy i zaczęto używać ich nazw poprawnych mineralogicznie.

W literaturze gemmologicznej termin ten był jednak używany aż do końca XX wieku [Schumann, 1997; Webster, 2000] i służył jako przestarzały synonim skały znanej obecnie na całym świecie jako Maw-sit-sit Jade .

Chloromelanite jest dobrym przykładem pokazującym, jak nazwa skały, która powstała w XIX wieku, w XX wieku musiała zostać zmieniona lub doprecyzowana w związku z szybko rozwijającymi się umiejętnościami analitycznymi i wynikającą z tego eksplozją wiedzy.
https://www.epigem.de/en-us/topics/chloromelanite.html

[Obrazek: attachment.php?aid=69226]
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Jade Maw Sit Sit - przez Krystyna - 08-04-2021, 00:04
RE: Jade Maw sit sit - przez Krystyna - 08-04-2021, 00:14
RE: Jade Maw sit sit - przez Krystyna - 08-04-2021, 00:32
RE: Jade Maw-Sit-Sit - przez Krystyna - 24-12-2023, 23:54



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości