Beryl Goshenite
#6

   
Beryl Goshenite
Bezbarwna odmiana Berylu.
Nie zawsze oznacza to, że w danej próbce nie ma zanieczyszczeń-po prostu nie wszystkie zanieczyszczenia dają kolor.
Jakość kryształów Goshenite w porównaniu z innymi Berylami jest prawie nienaganna, choć ma to niewielki wpływ na jego koszt.

Goshenite został oficjalnie odkryty przez amerykańskiego mineraloga Charlesa Sheparda w 1844 roku w próbkach z farmy w pobliżu miasta Goshen w hrabstwie Hampshire w stanie Massachusetts i został nazwany na cześć miejsca odkrycia.
Następnie odkryto duże złoża w Rosji (Ural i region Swierdłowska), Kanadzie, Meksyku, Włoszech, Chinach, Afganistanie, Pakistanie i Namibii, ale większość Goshenite o jakości klejnotów pochodzi z brazylijskiego stanu Minas Gerais.

Goshenite jest rzadko używany jako kamień szlachetny, chociaż Goshenite fasetowane można znaleźć na przykład w ramkach ikon przechowywanych w Witebskim Muzeum Krajoznawczym.
Częściej wykorzystuje się go do produkcji szkła Berylowego oraz surowców do syntezy sztucznego Berylu, w tym Szmaragdu.
W średniowieczu Goshenite był powszechnym materiałem do wyrobu magicznych kul wróżących.
Wiele takich kulek znaleziono w grobowcach królów frankońskich z dynastii Merowingów.
Później większość magicznych kul zaczęto wytwarzać z kryształu, jedna z ostatnich kul Goshenite należała do brytyjskiego naukowca , alchemika i astrologa Johna Dee.

Czasami Goshenite jest rafinowany za pomocą promieniowania.
Jeśli oryginalny kryształ należał do azotanowej lub węglanowej odmiany Berylu, to pod wpływem promieni gamma może nabrać koloru niebieskiego lub jasnoniebieskiego, całkowicie podobnego do koloru naturalnego Berylu Naxixe, a ustalenie tego może być niemożliwe że taki kamień został uszlachetniony.
Niestety magia promieniowania gamma jest podobna do magii wróżki chrzestnej i działa tylko przez chwilę-napromieniowany Goshenite blaknie pod wpływem bezpośredniego światła słonecznego, podobnie jak naturalny Beryl Maxixe.
Te Goshenite, które nie są Berylami, zawierające dwutlenek węgla lub dwutlenek azotu, pozostają przezroczyste po obróbce promieniowaniem gamma.
Niektóre Goshenite zawierające dużo żelazawego Żelaza Fe 2+ w pozycjach czworościennych stają się żółte lub pomarańczowe po napromieniowaniu w wyniku utleniania Fe 2+ do Fe 3+ i jest to trwały kolor.
Promieniowanie neutronowe może zabarwić Goshenite na niemal każdy z kolorów charakterystycznych dla Berylu, w zależności od zawartych w danej próbce śladowych zanieczyszczeń Wapnia, Skandu, Tytanu, Żelaza, Wanadu, Chromu i Kobaltu, a zabarwienie takie jest zwykle trwałe i nie blaknie na słońcu, ale jest trudne do przewidzenia.
https://posmotreli.su/index.php/%D0%A1%D...0%B8%D1%82

[Obrazek: attachment.php?aid=69226]
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości