14-03-2024, 09:32
Półprzezroczyste i przezroczyste kryształy Apatite są bardzo cenione przez kolekcjonerów, ale jubilerzy praktycznie nie wykorzystują Apatite w swojej pracy.
Kryształy Apatite, pomimo często spektakularnego wyglądu, są bardzo delikatne: dosłownie kruszą się w dłoniach i są trudne w obróbce.
Czasem spotykane czyste, przejrzyste, pięknie cieniowane kamienie rzadko osiągają wagę większą niż 2-3 karaty.
Jednak nie tak dawno temu w Kenii odnaleziono klejnotowy kryształ Apatite o wadze 147 karatów, ale jest to raczej wyjątek od reguły.
Zwykle im większy kamień, tym bardziej niejednorodna jest jego struktura.
Kiedy rzemieślnikom uda się korzystnie podkreślić fakturę tak wadliwego kryształu, powstają bardzo piękne koraliki i naszyjniki.
Niestety większość Apatite nie jest przezroczysta,
kamienie pokryte są siecią pęknięć i spękań.
Takie próbki mogą osiągać ogromne rozmiary - na przykład w Kanadzie znaleziono kiedyś kryształ Apatite o wadze ponad 200 kilogramów i długości pryzmatu około 2 metrów.
Takie surowce nie mają wartości jubilerskiej i można je wykorzystać wyłącznie do produkcji wisiorków
W tym przypadku rzemieślnicy tylko nieznacznie udoskonalają kształt kamienia i przyczepiają do niego pętlę z miękkiego metalu.
Taka biżuteria kosztuje grosze, a w przypadku bardziej godnych uwagi egzemplarzy Apatite cena też nie jest wysoka.
Rzecz w tym, że kamienie ze względu na niską wytrzymałość mechaniczną łatwo ulegają uszkodzeniom i szybko tracą na atrakcyjności, dlatego nie są popularne.
Co zaskakujące, przy tym wszystkim Apatite są obecnie często podrabiane.
Barwiony kwarc lub szkło często uchodzi za Apatite jubilerski.
Bogaty zielono-żółty syntetyczny Apatite, znany jako Trillumit, jest szeroko stosowany do wyrobu biżuterii i pamiątek.
Nieprzezroczyste kryształy Apatite są podrabiane rzadziej - ze względu na ich i tak już niski koszt często bardziej opłaca się sprzedać kamień naturalny niż go imitować.
Kończąc rozmowę o podróbkach, nie możemy nie wspomnieć, że zapoczątkowana przez średniowiecznych rzemieślników praktyka udawania Apatite jako znacznie droższych i rzadszych kamieni szlachetnych jest wciąż żywa.
Na przykład niektórzy pozbawieni skrupułów biznesmeni często próbują sprzedawać neonowoniebieskie brazylijskie Apatite pod przykrywką szczególnie cennej odmiany niebieskiego Turmalinu - Paraiba.
Niestety lub na szczęście, odkąd Apatite jako kamień jubilerski wszedł do codziennego użytku stosunkowo niedawno, nie narosło wokół niego zbyt wiele mitów i wierzeń - zawdzięczamy je przede wszystkim dzisiejszym „psychikom” i „ezoterykom”.
Współczesne mity w tym przypadku przede wszystkim podkreślają nieprzyjemną właściwość minerału polegającą na utracie z czasem połysku i przezroczystości.
Z tego powodu niektórzy uważają Apatite za swego rodzaju wskaźnik zdrowia - mówią, że jeśli kamień błyszczał przez długi czas, a potem nagle stał się matowy, oznacza to, że właściciel powinien zostać zbadany w placówce medycznej.
Wierzą, że w ten sam sposób kamień ostrzega przed zbliżającym się niebezpieczeństwem.
Uważa się, że biżuterii z apatytem nie należy dawać w prezencie, gdyż kamień szybko „przywiązuje się” do swojego właściciela, a gdy właściciel się zmienia, „umiera”, matowiąc się i tracąc na atrakcyjności.
https://dzen.ru/a/X_iBAPkGsWhymnSB