Złoto
#2

Występowanie
Na Ziemi Złoto występuje w rudach skał powstałych od czasów prekambryjskich
Najczęściej występuje jako metal rodzimy, zazwyczaj w postaci stałego roztworu metalu ze srebrem (tj. jako stop złota/srebra ). 
Takie stopy mają zwykle zawartość srebra 8–10%. 
Electrum to pierwiastkowe złoto zawierające ponad 20% Srebra i jest powszechnie znane jako Białe Złoto
Kolor Electrum waha się od złoto-srebrnego do srebrzystego, w zależności od zawartości Srebra. 
Im więcej Srebra, tym niższy ciężar właściwy .

Złoto Rodzime występuje w postaci bardzo małych lub mikroskopijnych cząstek osadzonych w skale, często razem z minerałami kwarcowymi lub siarczkowymi , takimi jak Fool's Gold, czyli Pyrite 
Są to tak zwane złoża złóż . 
Metal w stanie rodzimym występuje także w postaci wolnych płatków, ziaren lub większych bryłek, które zostały wytrącone ze skał i trafiły do osadów aluwialnych zwanych osadami placerowymi
Takie wolne złoto jest zawsze bogatsze na odsłoniętej powierzchni żył złotonośnych w wyniku utleniania towarzyszących minerałów, po którym następuje wietrzenie; oraz przez wypłukiwanie pyłu do strumieni i rzek, gdzie się gromadzi i może być spajany przez działanie wody, tworząc bryłki.

Złoto czasami występuje w połączeniu z  Tellurium as the minerals Calaverite, Krennerite, Nagyagite, Petzite and Sylvanite (patrz telluride minerals ) oraz jako rzadki Maldonite Bismuthite (Au 2 Bi) i  Antimonide Aurostibite  AuSb 2).
 Złoto występuje także w rzadkich stopach z Miedzią, Ołowiem i Rtęcią : minerałami Auricupride (Cu3Au), Novodneprite (AuPb3) and Weishanite ((Au,Ag)3Hg2).

Artykuł badawczy z 2004 roku sugeruje, że drobnoustroje mogą czasami odgrywać ważną rolę w tworzeniu złóż Złota, transporcie i wytrącaniu Złota w celu utworzenia ziaren i bryłek gromadzących się w osadach aluwialnych.

Badanie z 2013 roku wykazało, że woda w uskokach wyparowuje podczas trzęsienia ziemi, osadzając Złoto. 
Kiedy dochodzi do trzęsienia ziemi, porusza się ono wzdłuż uskoku
Woda często smaruje ubytki, wypełniając pęknięcia i ubytki. 
Około 10 kilometrów (6,2 mil) pod powierzchnią, w bardzo wysokich temperaturach i ciśnieniach, woda zawiera duże stężenia Dwutlenku Węgla, Krzemionki i Złota. Podczas trzęsienia ziemi uskok nagle otwiera się szerzej. 
Woda wewnątrz pustki natychmiast wyparowuje, zamieniając się w parę i wypychając krzemionkę, która tworzy mineralny Kwarc i Złoto, z płynów na pobliskie powierzchnie.
https://en.wikipedia.org/wiki/Gold

[Obrazek: attachment.php?aid=69226]
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Złoto - przez Krystyna - 19-05-2024, 11:52
RE: Złoto - przez Krystyna - 19-05-2024, 11:52
RE: Złoto - przez Krystyna - 19-05-2024, 12:01



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości