Opale Etiopia
#3

   
https://rosablanka.pl/img/cms/Blog%20opa...oulder.jpg
Opal Etiopia
Historia wydobycia Opali w Etiopii rozpoczyna się w 1994 r. wraz z odkryciem złóż w dystrykcie Mena Gishe na północy historycznej prowincji Shewa. 
Opal wydobywany w tym rejonie występował w różnych kolorach od czerwonego, po pomarańczowy i brązowy, a także biały, żółty i zielonkawy. 
Niestety Opale z Shewa nie bardzo nadawały się do obróbki jubilerskiej, ze względu na dość niską jakość.
W 2008 na największych europejskich targach minerałów w Monachium prawdziwą sensację wzbudziło stoisko z Etiopii prezentujące najnowsze światowe odkrycie Opali z prowincji Wollo. 
W przeciwieństwie do tych z Mena Gishe były one bardzo dobre jakościowo i dorównujące urodą Australijskim. 
Od tej chwili notuje się wzrost zainteresowania Etiopskimi Opalami i zyskują one coraz szersze grono wielbicieli na całym świecie.

W 2013 r. Etiopia przypieczętowała swoją pozycję na światowym rynku Opali kolejnym wielkim odkryciem złóż w prowincji Wollo. 
Tym razem Opale wyróżniały się ciekawą szaro-czarną kolorystyką i zwykło się je określać Opalami Czarnymi.
Opale Etiopskie, w przeciwieństwie do Australijskich są hydrofanami, czyli posiadają zdolność absorbowania wody, co wynika z ich znacznej porowatości. 
Kiedy kamień wchłania wodę jego waga może zwiększyć się nawet o 15% i traci opalizację. 
Proces ten w większości przypadków jest jednak odwracalny i po wyschnięciu kamień powraca do pierwotnej postaci, może to trwać od kilku godzin do kilku dni. 
Zarówno Biały, jak i Czarny Opal Etiopski występuje w strefie kontaktu pomiędzy serią skał wulkanicznych a leżącą pod nią warstwą bogatą w glinę. Warstwa opalonośna rozciąga się na setki kilometrów wzdłuż pasma górskiego i ma miąższość ok. 60 cm.
Czarny Opal wydobywany jest z płaskich tuneli o długości 15-20 m, które są wykopywane poziomo w zboczu góry na wysokości ok. 3000 m.
Obecnie popularność Opali Etiopskich stale rośnie nie tylko ze względu na stosunkowo niską cenę, ale też wyjątkową jakość, kolorystykę i elektryzują opalizację. 
Można przypisywać Opalowi różne lepsze lub gorsze moce, lecz absolutnie nie można zakwestionować zjawiskowego piękna, które w niektórych epokach okazywało się dla niego wręcz zgubne.

Współcześnie Opal przeżywa swój wielki renesans, jest ulubionym kamieniem wielu jubilerów, a biżuteria z niego tworzona należy do najpiękniejszych.
Nie zdołały mu zaszkodzić ani ludowe i kościelne zabobony, ani plotki rozsiewane przez zazdrosnych handlarzy diamentami.
Ostatecznie kres fałszywym pogłoskom położył Harry Brukarz, właściciel sklepu z Opalami w Sydney, który wielokrotnie wygrywał główne nagrody na loterii, a swoje niewiarygodne szczęście przypisywał właśnie Opalom. 
https://rosablanka.pl/pl/blog-blanka/opa...atury.html

[Obrazek: attachment.php?aid=69226]
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Opale Etiopia - przez Krystyna - 15-04-2021, 21:55
RE: Opale Etiopia - przez Krystyna - 11-06-2024, 19:48
RE: Opale Etiopia - przez Krystyna - 13-06-2024, 22:06
RE: Opale - przez Krystyna - 15-04-2021, 23:03
RE: Opale 2 - przez Krystyna - 06-06-2024, 21:05
RE: Opale 2 - przez Krystyna - 06-06-2024, 21:06



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 4 gości