25-03-2025, 23:10
Juniperus Procera
Występowanie:
Jedyny gatunek jałowca, którego zasięg obejmuje półkulę południową. Większa część pasma znajduje się w Afryce, od gór na południowo-wschodniej granicy Sudanu i Erytrei do wschodniego Kongo i północno-wschodniego Zimbabwe. Ponadto rośnie również w górach południowo-zachodniej części Półwyspu Arabskiego, w Arabii Saudyjskiej i Jemenie.
Ekologia:
Charakterystyczny typ roślinności Afromontane; Rośnie w górach, zwłaszcza na stromych, skalistych zboczach na wysokościach 2100–3300 m n.p.m. Nie jest on bardzo wrażliwy na podłoża i występuje w wapieniach, bazaltach, granitach i zmetamorfizowanych skałach krystalicznych.
Opis:
Większy, dwupienny krzew lub drzewo, dorastające do wysokości 8–12(–40) m (silne drzewa są obecnie rzadkością);
Kora ma barwę od jasnobrązowej do szarobrązowej, z głębokimi podłużnymi pęknięciami, łuszcząca się wąskimi płatami. Liście u siewek są nieliczne, igłowate, długości 8–10 mm, liście na gałązkach osobników dorosłych są łuskowate, gęsto ułożone w sposób dachowaty, długości 0,5–1 mm, całobrzegie, bez błoniastego brzegu, z wystającymi końcami. Szyszki męskie są elipsoidalne, mają długość 3–5 mm, są zielonkawe, później brązowieją;
Szyszki żeńskie, utworzone z 4(–6) łusek nasiennych, są prawie kuliste, mają średnicę około 2 mm, są niebieskozielone.
Szyszki jałowca są kuliste, mają średnicę 3–7 mm, są brązowe do ciemnofioletowych z niebieskawym nalotem, z wyraźnie wystającymi końcami łusek, dojrzewają w ciągu 12–18 miesięcy;
Nasiona mają najczęściej 2–3 nasiona, około 5 mm długości.
Zagrożenie i ochrona:
Gatunek ten został sklasyfikowany jako gatunek najmniejszej troski (LC) na Czerwonej Liście IUCN.
W niektórych krajach, np. w Kongo, Malawi i Zimbabwe populacje, które przetrwały, są bardzo słabe i zagrożone przez wycinkę i rozszerzanie wypasu.
Zastosowanie:
Bardzo ważne źródło mocnego, a jednocześnie łatwego w obróbce drewna.
Uwaga: Bliskim krewnym jest jałowiec śródziemnomorski Juniperus excelsa , od którego różni się głównie mniejszymi rozmiarami. Oba gatunki najwyraźniej mają wspólnego przodka.
https://botany.cz/cs/juniperus-procera/