Figowiec
#28

       
       
       
   
Ficus Microcarpa
Występowanie: 
Gatunek ten pochodzi z Azji Południowo-Wschodniej i północnej Australii - można go spotkać w chińskich prowincjach Fujian, Guangdong, Guangxi, Guizhou, Hajnan, Junnan, Zhejiang, a także w Nepalu, Bhutanie, Indiach, Sri Lance, Birmie, Tajlandii, Wietnamie, Tajwanie i Filipinach, Malezji, Indonezji (Celebes, Jawa, Moluki, Sumatra), Nowej Gwinei, północno-wschodniej Australii, Mikronezji, Nowej Kaledonii i na Wyspach Salomona.
Jest gatunkiem inwazyjnym na Hawajach, Florydzie i Bermudach, a wtórnie występuje także w Ameryce Środkowej i Południowej.

Ekologia: 
W swojej ojczyźnie rośnie w lasach terenów wilgotnych, w strefie od wybrzeża do wysokości około 300 m n.p.m., w południowych Chinach osiąga podobno wysokość 1900 m n.p.m. 
Gatunek ten do zapylania wymaga obecności określonego gatunku osy, Eupristina verticillata 
Nasiona roznoszone są przez ptaki i mogą kiełkować i rosnąć niemal wszędzie: na ziemi, w koronach innych drzew, a nawet w pęknięciach w betonie. 
Młode rośliny, które zaczynają rosnąć na podkładce innego drzewa, wypuszczają korzenie powietrzne, które po dotarciu do ziemi stają się silniejsze, stopniowo dusząc swojego żywiciela, a ostatecznie całkowicie go zastępując. 
Drzewa mogą rosnąć i niszczyć ściany budynków, mosty, autostrady i inne betonowe konstrukcje. 
Gatunek ten zwykle atakuje tereny zniszczone przez zabudowę miejską i zdegradowane lasy wtórne.

Opis: 
Gatunek ten charakteryzuje się zmiennym wzrostem, często jest epifitycznym krzewem, gdy jest młody, a gdy dojrzeje, rozłożystym, wiecznie zielonym drzewem o potężnych gałęziach i licznych korzeniach powietrznych, które zwisają z pnia i gałęzi, a czasami sięgają ziemi. 
Osiąga wysokość 15–25 m. Kora jest ciemnoszara. 
Po uszkodzeniu liście i gałęzie wydzielają biały lateks. 
Liście są naprzemianległe, skórzaste, z krótkimi ogonkami, przylistki lancetowate, blaszki eliptyczne do wąsko odwrotnie jajowatych, klinowate u nasady, krótko tępo zaostrzone na wierzchołku, 4–8 × 3–4 cm, nagie, całobrzegie, ciemnozielone i błyszczące od góry. 
Liczne małe kwiaty ukryte są w jamie mięsistej struktury zwanej sykonium. 
Mięsiste owocniki (figi) są siedzące, rosną parami, na młodych gałązkach w kątach liści, na starszych gałązkach między liśćmi, są kuliste, spłaszczone, mają średnicę 6–10 mm, żółte do jasnoczerwonych, gdy są dojrzałe, z trwałymi, szerokojajowatymi podsadkami. Nasiona są maleńkie, mają mniej niż 1 mm średnicy.

Zastosowanie: 
Ficus Microcarpa to popularne drzewo ozdobne w parkach i nasadzeniach ulicznych w wielu tropikalnych regionach świata. 
W strefach umiarkowanych jest często uprawiana jako roślina doniczkowa, nadaje się też do uprawy w formie bonsai.

Uwaga: Nasze zdjęcia pochodzą z miasta Hilo na wyspie Hawaje. 
Drzewa gatunku Ficus microcarpa (znanego również jako chiński banyan, malajski banyan lub tajwański banyan) posadzono wzdłuż głównej ulicy (Banyan Drive), aby upamiętnić wizyty wybitnych osobistości. 
Na wyspie panuje duża wilgotność, a drzewa wytwarzają dużą ilość korzeni powietrznych, ale ze względu na duży ruch w niektórych miejscach należy je przycinać. 
Mimo wszystko aleja drzew robi wrażenie. W pobliskich Ogrodach Królowej Liliuokalani znajduje się jeden okaz tego gatunku , którego wzrost nie podlega ograniczeniom. 
W centralnej części drzewa korzenie powietrzne, wyrastające z wysoko położonych gałęzi, tworzą bardzo złożoną strukturę, a jednocześnie podtrzymują ciężkie, ciągle wydłużające się gałęzie.
https://en.wikipedia.org/wiki/Ficus_microcarpa
https://botany.cz/cs/ficus-microcarpa/
https://www.inaturalist.org/taxa/54982-Ficus-microcarpa

[Obrazek: attachment.php?aid=81507]
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości