Figowiec
#39

       
       
Ficus Watkinsiana
Występowanie: 
Niewielki obszar położony jest we wschodniej Australii i dzieli się na dwie grupy lokalizacji w stanach Queensland i Nowa Południowa Walia.

Ekologia: 
Jego naturalnym środowiskiem są nizinne lasy deszczowe, gdzie rośnie jako hemiepifit, czyli dusiciel: w młodości rośnie jako epifit i wypuszcza korzenie powietrzne, które stopniowo stają się silniejsze. 
Gdy dojrzeje, zwykle przyjmuje wygląd drzewa, stopniowo niszcząc drzewo żywicielskie. 
Jego pień tworzą korzenie powietrzne, zrośnięte ze sobą jak liny.

Opis: 
Silne, jednopienne, wiecznie zielone drzewo, po osiągnięciu dojrzałości osiągające 35 m wysokości; pień fałszywy wyrasta z korzeni powietrznych; 
Młode pędy są zazwyczaj krótkotrwale owłosione i rdzawe, później stają się nagie. 
Liście są naprzemianległe, ogonkowe, podłużne do eliptycznych, 5–20 cm długości i 2,5–10 cm szerokości, gładkie lub słabo owłosione na spodniej stronie, gdy są młode, klinowate u nasady, całobrzegie, tępo zaostrzone na wierzchołku; ogonek liściowy ma długość 2–6,5 cm; przylistki zawsze z domieszką rdzawych włosków. 
Figi rosną parami w kątach liści, ich łodygi mają 1–2,5 cm długości, poszczególne figi są szerokojajowate, mają 2,5–3,7 cm długości i 1,8–3 cm szerokości, rzadko owłosione, później nagie, ciemnofioletowe do czarnych, gdy dojrzeją, bez widocznych podsadek przy otworze gębowym.

Uwaga: Rozmnażanie umożliwia osa Pleistodontes nigriventris .
https://en.wikipedia.org/wiki/Ficus_watkinsiana
https://botany.cz/cs/ficus-watkinsiana/

[Obrazek: attachment.php?aid=81507]
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości