04-05-2012, 21:05
Piwonia – piękność sprzed milionów lat.
Opublikowano 13 lutego 2016, autor: BT Ogrody
Jeśli różę nazywamy królową kwiatów, to piwonia z pewnością zasługuje na miano cesarzowej.
Piwonie to jedne z pierwszych uprawianych przez człowieka roślin ozdobnych.
Początkowo były cenionymi roślinami leczniczymi (najwcześniejsze zapiski z Chin, opisujące piwonie, pochodzą z 1 tysiąclecia p.n.e., jako rośliny lecznicze znane były też w starożytnej i średniowiecznej Europie).
Piękno ich kwiatów sprawiło, że zaczęto uprawiać piwonie jako rośliny ozdobne ( zarówno zielne jak i krzewiaste formy) – w Chinach od VI w. n.e., w Japonii od VIII w n.e.
W Chinach początkowo uprawiano je w ogrodach cesarskich (dynastia Tang). Już w X i XI wieku n.e. wyłoniło się w Chinach centrum uprawy i hodowli piwonii, którym była ówczesna stolica państwa – Loyang (Luo Yang).
Od XVII wieku drugim centrum uprawy piwonii w Chinach stało się miasto Chao Zhou, dzisiaj zwane He Ze.
W obu obchodzone są do dziś każdego roku w kwietniu dni piwonii.
Piwonie były uznawane za symbol bogactwa i honoru, uważano je za kwiat cesarski, a za czasów dynastii Quing stały się kwiatem narodowym Chin.
Podobnie ceniono je w Japonii, gdzie były symbolem szczęścia.
Historia uprawy ozdobnych piwonii w Europie jest znacznie krótsza.
Rośliny te zaczęto uprawiać pod koniec XVIII w. Wielka kolekcja zielnych form – odmian pochodzących od piwonii chińskiej dotarła z Chin do Francji, jako podarunek cesarza Chin dla żony Napoleona, cesarzowej Józefiny i była uprawiana w cesarskich ogrodach w Malmaison.
Krzewiaste piwonie były przywożone z Chin przez głównie angielskich zbieraczy roślin, trafiając w większości do królewskiego ogrodu Kew.
Od tego czasu piwonie cieszą się u miłośników roślin niezmiennie wielkim powodzeniem.
Rodzaj piwonia został opisany przez Karola Linneusza w 1753 roku i według współczesnych systematyków należy do rodziny piwoniowatych Paeoniaceae.
Naukowa nazwa Paeonia wywodzi się z greckiego Paian, Paion (Paiêôn lub Paiôn) i posiada kilka znaczeń: leczenie, uzdrawianie, imię uzdrowiciela bogów Olimpu, jeden z przydomków Apollina, nazwa pieśni dziękczynnych na cześć Apollina (peany), przydomek Asklepiosa – opiekuna sztuki lekarskiej.
W zależności od ujęcia systematycznego rodzaj Paeoniaobejmuje około 33-40 gatunków. Niektóre z nich stały się cenionymi roślinami uprawnymi, jak P. mlokosewitschii , P. tenuifolia, P. peregrina , P. delavayi i P. suffruticosa.
więcej tutaj...
![[Obrazek: 750174360.gif]](https://liubavyshka.ru/_ph/48/2/750174360.gif)