Tarot i Biblia
#1

Biblia, głównie za sprawą religii, jest, w naszym kręgu kulturowym, jednym z elementów ów krąg definiujących. Poczynając więc od sfery religijnej, przez moralność i etykę, na języku codziennym kończąc, funkcjonuje ona, i zawarte w niej obrazy (oraz historie), w naszym życiu.

Część kart wprost zapożycza i przywołuje treści i obrazy w niej zawarte. Karta 'Wieża' nieodłącznie kojarzona bywa z upadkiem Wieży Babel. Sąd, z wydarzeniem końca świata w eschatologii ogólnej (nie mylić z indywidualną) opisanej w Biblii. Karta 'Świat' z symbolami ukazanymi w jednej z wizji proroka Ezechiela (utożsamionymi w historii i tradycji z postaciami czterech ewangelistów). Część kart odwołuje się do niej w sposób mniej bezpośredni, oczywisty lub jednoznaczny. Karta 'Moc' może ukazywać przecież zarówno Dawida stawiającego czoło lwu, świat z wizji proroka Izajasza, czy też nierządnicę z księgi Objawienia (zwanej także księgą Apokalipsy). Karta 'Słońce' przywołuje tradycje biblijne zapożyczone z próby wprowadzenia monoteizmu w Egipcie faraonów (i ich pieśni ku czci Jedynego). Karty figuralne poszczególnych domów Małych Arkanów odzwierciedlające historie rodów Starego Testamentu (jako przykład z zakresu powiązań nieoczywistych dla laika).

Nie sposób pominąć w pracy z kartami tego aspektu. Stąd też moja decyzja o próbie wskazania odnośników z tekstu Pisma i połączenie ich z poszczególnymi kartami Tarota.

Całość mojej pracy dostępna jest na prowadzonym przeze mnie Tarotowym WIKI w opisach poszczególnych kart.

Ps. Ciekaw jestem Waszych prywatnych spostrzeżeń z tego zakresu.
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości