Tarot i Biblia
#14

ok, to do tematu... teraz jestem w pracy, i jest chwila "przestoju", więc napiszę o moim ulubieńcu Uśmiech
jest nim Salomon, syn króla Dawida i Batszeby Uśmiech

karty, z którymi go kojarzę to przede wszystkim:
IV Cesarz - jako sam Salomon, mądry, dbały, dostojny
V Arcykapłan - Salomon jako budowniczy świątyni Jerozolimskiej, a więc ustanawiający tradycję, która trwa po dziś dzień (plus cała masa inspiracji masońskich)
VI Kochankowie - to Pieśń nad Pieśniami, tradycyjnie przypisywana Salomonowi, gdzie mamy miłość i dialog z Szulamitką (prócz tego oczywiście miał on mnogo innych żon i nałożnic Uśmiech)
VII Rydwan - to wizyta królowej Saby u Salomona (+ podobno jako pierwszy władca Izraelitów używał rydwanów właśnie Salomon, ale to zupełnie przypadkiem natknęłam się na to na wiki, i trzeba by potwierdzić)
VIII Sprawiedliwość - to główna salomonowa cecha, o którą król prosił Boga i która została mu dana, której przykład z dwoma matkami zna chyba każdy
IX Eremita - to księgi Przysłów, Mądrości i Koheleta, też tradycyjnie przypisywane Salomonowi, kiedy to nabywa on mądrości i dzieli się nią, a zwłaszcza w ks. koheleta, gdzie okazuje się, że i cała mądrość to także marność Oczko
X Koło fortuny - odmiana Salomona, jego zwrócenie się ku obcym bóstwom i w rezultacie kara boska, królestwo Izraela po jego śmierci zostało podzielone

Salomona łączy się też z wiedzą tajemną, kabałą, innymi dziełkami ezoterycznymi, umiejętnością rozkazywania złym duchom itp.

jeśli chodzi o AM, to na myśl przychodzi mi:
9 buław, ponieważ to też precyzja, rygor, trudna praca - kojarzy mi się z budową świątyni
2 kielichów, niejako analogia do Kochanków
9 kielichów, taki zadowolony Salomon jak wszyscy do niego przychodzą, a on udziela swojej mądrości i blasku Oczko
as mieczy - bystry umysł, który się "nie certoli", rozwaga, rozsądek, które nie boją się ostrych cięć Uśmiech
5 mieczy - jako utrata kompasu moralnego, porzucenie dawnych nawyków
7 mieczy - w kategorii pozytywnej: mądrość, wiedza, spryt, podstęp ale taki jak w przypadku tych dwóch matek - mający sens i moralnie bez zarzutu
9 denarów - bogactwo, zadowolenie ze swojego stanu posiadania, nawet trochę przepych - konfrontacja Salomona i królowej Saby
10 denarów - liczny dwór, rodzina

ks. królewska, 4:29-32, biblia warszawska
(29) Dał też Bóg Salomonowi bardzo wielką mądrość i roztropność, nadto rozum tak rozległy jak piasek nad brzegiem morza. (30) A mądrość Salomona przewyższała mądrość wszystkich ludzi Wschodu i całą mądrość Egiptu. (31) Był on mędrszy niż wszyscy ludzie, niż Etan Ezdrachida, i Heman, i Kalkol, i Darda, synowie Machola; jego sława dotarła do wszystkich okolicznych narodów. (32) Ułożył on trzy tysiące przypowieści i tysiąc pięć pieśni.
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości