Numeracja kart Siła i Sprawiedliwość
#70

Rani napisał(a):W ''Kluczach do Tarota'' B. napisal,, nowatorstwo Waita odnajdziemy w ilustracjach wszystkich kart arkanow malych, przyktorych inspirowal sie on czesto wloska talia z 16 wieku ( sola busca) ktora wowoczas posiadalo, Brytyjskie Muzeum w Londynie. Od tego momentu mozna intuicyjnie zrozumiec znaczenie 78 obrazow tarota, co znacznie ulatwilo interpretacje. ''

No i kolejny skrót myślowy albo niedokładna znajomość faktów Banzhafa Oczko Muzeum Brytyjskie nigdy nie `posiadało` talii Sola Busca, a jedynie fotografie tej talii - rodzina, która ma w posiadaniu oryginał nie udostępnia go nikomu, nawet muzeom. Chyba, że moje informacje są niedokładne?


Cytat:Z tekstu wynika , ze Banzhaf wiedzial o ilustrowanym Sola Busco, ale nie uwazal go za prawdziwie ilustrowany w sensie pokazania znaczen arkanow malych za pomoca ilustracji . I o to tez mu chodzilo, o takie nowatorstwo, tak ja to zrozumialam czytajac w ''Drodze tarota'': Owe karty ( male arkana) bylo tak samo trudno zinterpretowac jak znaczenie 3 kier czy 9 karo.Aby odnalezc ich sens nalezalo albo nauczyc sie na pamiec znaczenia wszystkich kart, albo przypominac sobie mistyczne znaczenie symbolu liczby ( numeru karty) , wiazac jej symbolike z zywiolem( kolorem). Zmiana nastapila w 1910 roku, kiedy Arthur Edward Waite opracowal swoja talie RW, a Pamela Colman Smith nadala jej forme graficzna. Wtedy po raz pierwszy zostaly zilustrowane Male Arkana''
- w sensie przedstawienia ich znaczen, co jasno dla mnie wynika z ww cytatu...warto poczytac wiec w wiekszym kontekscie niz jedno( ostatnie w tym cytacie) - zdanie.

Ok, no to w większym kontekście - kilka zdań przed tymi, które cytujesz: "Do początków XXw. tych 56 kart [Mniejszych Arkan] nie było ilustrowanych w sposób przekraczający ekspresywnością kart do gry. Pokazywały jedynie symbol kerespondujący do wartości karty. To powodowało, że na 3 Kielichów były trzy kielichy a na 9 Denarów było dziewięc denarów. Owe karty było tak samo trudno zinterpretować jak znaczenie 3 kier czy 9 karo." (tłumaczenie własne z ang. więc może odbiegać od polskiej wersji)

Czyli przeczy sam sobie - symbolika MA Sola Busca odbiegała znacznie od zwykłych kart do gry i niewiele różniła się jakościowo od MA w talii Waite'a - MA przedstawiają scenki z ludźmi operującymi przedmiotami odpowiadającymi jakości i wartości karty. Tak więc nowatorstwo Waite'a nie polegało na przedstawieniu scenek w MA (kolejny skrót myślowy ze strony Banzhafa) ale na powiązaniu symboliki scenek ze znaczeniem wróżebnym kart.

Swoją drogą, źródło znaczeń wróżebnych MA to kolejny ciekawy temat. Zacząłem go kiedyś przekopywać szukając źródeł, ale nie starczyło mi czasu. Chętnie do tego tematu kiedyś powrócę. Może ktoś chce się podzielić swoimi spostrzeżeniami na ten temat? (Pewnie trzebaby założyć na to osobny wątek, i tak odbiegamy już od tematu głównego Oczko )

Cytat:Wprawdzie 3 mieczy RW jest podobna do obrazka jednej z kart talli Sola Busco, jednak obrazek tenktorym prawdopodobnie inspirowal sie Waite, nie jest trojka mieczy w talli Sola Busca!
Nie? A który?

Cytat:Symbole na m.a w Tarocie S.B maja wartosc artystyczna, ale nie ezoteryczna- to bochomazy z ktorych nie da sie odczytac znaczenia M.A.

Bochomazami bym ich nie nazwał Rotfl Ale fakt, że zakładając, że do XVIII w. Tarot w celach wróżebnych nie był wykorzystywany, S.B. znaczenia wróżebnego z definicji mieć nie może. Z drugiej strony, ciekawie byłoby porównać te karty (S.B. z RWS).
Wracając szybko do Banzhafa, pisze on w tym samym akapicie, co cytowany powyżej:
"3 Kielichów przedstawia żniwa (festiwal żniwny? dożynki?) co można rozpoznać po owocach u stóp tancerzy. Każdy, kto rozpoznaje przekaz w tej ilustracji, wie, co karta chce powiedzieć: pomyślny rozwój sytuacji, zbieranie plonów, osoba jest wdzięczna i zadowolona. " (ponownie - moje luźnie tłumaczenie z ang., może znacznie odbiegać od polskiej wersji)

Na 3 Kielichów S.B. mamy dwie łodygi wyrastające z dzbanu (donicy?) i obydwie uginają się pod ciężarem 2 kolejnych dzbanów, zwisających z nich niczym owoce. Obraz ten można zinterpretować podobnie do tego przedstawionego w RWS'ie - pomnożenie plonów; czas za zbiór pomyślnych owoców pracy.

Cytat:Pozatym w czasach zakonu G.D bo w powszechnym uzyciu byl tarot typu marsylski, a Sola Busco nie mial on wielkiego znaczenia.
Zgadza się, S.B. niemiał sporego znaczenia globalnie. Jeśli jednak Waite+Smith faktycznie widzieli wystawę w Muzeum, która stała się inspiracją do przedstawienie MA w postaci scenek, miał znaczenie oblrzymie w tym konkretnym przypadku!

aqua&fire' napisał(a):Można - nie wiem o jaki hit ? czy bestseler karciany ci chodzi ( ta cena ? mnie zastanowiła ? ).

No mnie ta cena też zastanawia...

<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.amazon.com/Sola-Busca-Tarot-Sofia-Vincenzo/dp/0880799528">http://www.amazon.com/Sola-Busca-Tarot- ... 0880799528</a><!-- m -->
<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.amazon.co.uk/Sola-Busca-Tarot-Sofia-Vincenzo/dp/0880799528/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1339271572&sr=8-1">http://www.amazon.co.uk/Sola-Busca-Taro ... 572&sr=8-1</a><!-- m -->

Cytat:Pewno Cię nie usatysfakcjonuję ale proszę :
Wydawnictwo Deagostini w porozumieniu z firmą Lo Scarabeo wypuściło na rynek limitowaną serię ( w rocznej prenumeracie , jedna talia : 49, 80 pln.+ miesięcznik ) na użytek polskiego rynku talię ( AW są z oryginalnymi nazwami , AM mają obok polskie nazwy wg dworów z tej wymienionej współpracy, co ułatwia rozpoznanie lub podejście do tych kart ). Po zakończeniu edycji, wiem ,że pozostał w jakimś małym % nie upłynniony nakład -był luzem wyprzedawany kiedyś w kioskach.
Zawodowo się tym nie zajmuję , trudno mi to określić w ścieraniu np.
Karty są jakości jak większość tej firmy L.S. ( porównując zakupy indywidualne ).
Głównym konsultantem merytorycznym i przedstawionych rycin, tabel lub obrazów był J.W .Suliga ( dotyczy to treści miesięcznika ) oraz wyboru talii do publikacji dla prenumeratorów P.Horn ( z zasadą zastrzeżonych praw w obu przypadkach ).

Usatysfakcjonowało mnie to bardzo, dzięki wielkie! Rotfl
(Byłbym co prawda bardziej usatysfakcjonowany, gdyby wiedział o tym wcześniej Smutny )
Z ciekawości - jaki to miesięcznik?

Gośka napisał(a):
Aur Ganuz napisał(a):Znalazłem kiedyś stronę sklepu ukraińskiego, gdzie można kupić kopię tej talii za przyzwoitą cenę, ale nei wiem jakiej jest jakości....
Jeśli tym sklepem jest Pyro Skin, to kupiłam tam kiedyś dwie albo trzy talie i były całkiem przyzwoitej jakości. Ok

Tak, tak, właśnie ten. Dzięki wielkie!!!!

Pozdrawiam
Aur Ganuz
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Sprawiedliwość i Siła - przez SmekT - 14-09-2019, 12:32



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości