Numeracja kart Siła i Sprawiedliwość
#83

Helge napisał(a):artykuł z okultury bardzo ciekawy.
niemniej jednak pewnie Yeats w grobie się przewraca jak go nazywają angielskim poetą Oczko

Hahaha! Pewnie tak Uśmiech


aqua&fire' napisał(a):Aur Ganuz, mam takie małe pytanko do ciebie w zakresie tego omawianego tu : <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.tarotpedia.com/wiki/Sola_Busca_Tarot">http://www.tarotpedia.com/wiki/Sola_Busca_Tarot</a><!-- m --> .

Małe? Myślę, że przeceniasz moje możliwości, to pytanie przyprawiło mnie o solidny ból głowy Rotfl

Cytat:Waithe-owi jako amerykańskiemu Żydowi,

Mmmm.... z tego, co się orientuję, Waite nie miał żydowskiego pochodzenia.

Cytat:ponoć była bliższa kabała chrześcijańska i hermetyzm różokrzyżowców i jego ponoć „skłonności „ do obrazowanego tu serca (tzw. płonącego serca , pojawiającego się w wielu alchemicznych obrazach ) w zakresie średniowiecznego mistycyzmu( nieraz z krzyżem lub ew. sztyletem właśnie ).
Np. jego esej jako „Konsekracja tajemnicy Graala w talizmanach tarota „, który wszedł później w skład jego dzieła „The Hidden Church and the Holy Graal „ ( wydanego zresztą w 1909 r.).
Są zwolennicy teorii pochodzenia tej ( 3 mieczy ) do tych właśnie inklinacji, czy jest możliwa twoim zdaniem taka teoria Myśli ?

Więc tak - czy taka teoria jest możliwa? Skoro są jej zwolennicy, myślę że tak Oczko
A tak na poważnie - o ile dobrze rozumiem, pytasz czy osobiście uważam, że inspiracją 3 mieczy na karcie Waite'a były przesłanki R+K? Myślę, że jak najbardziej. Waite, jak wspomniałem wcześniej zaczął odchodzić od okultyzmu w stronę mistycyzmu tworząc mieszankę kabały, legend arturiańskich, idei różokrzyżowców itp.
Specem od symboliki alchemicznej nie jestem, wydaje mi się jednak, że jest spora różnica między płonącym sercem a sercem przekłutym mieczem/sztyletem.
To pierwsze odnosi się do powiązania serca ze Słońcem i przez to z siedzibą ognia. Drugie (w odróżnieniu od serca przekłutego gwoździami lub cierniami - serce Jezusa) odnosi się do cierpiącego serca Marii.
Tradycyjnie, mieczy jest siedem, przedstawiając siedem cierpień, które zraniły serce Marii. Oryginalnie w ikonografii były one przedstawione koliście dookoła M. nie dotykając jej, w późniejszych reprezentacjach przekłówają dosłownie serce.

Co wspólnego ma to z 3 mieczy? Trójka odnosi się do trzeciej Sefiry - Binah, która reprezentuje Kosmiczną (Boską) Matkę i wszystkie trójki w MA ukazują różne jej aspekty. Miecze reprezentują akrurat 'ciemnę stronę' - Binah związana jest z Saturnem, przezywanym 'Wielkim Nieszczęściem', 3M jest dodatkowo związana z drugim dekanatem (ponownie Saturn) Wagi (harmonia, równowaga), w której Saturn jest wywyższony (jego działanie jest wzmocnione). Tak więc obraz serca Matki Boga (Binah) przedstawia ból i cierpienie (Saturn) wynikające ze zrozumienia (Binah, ale też Miecze) konieczności (Saturn) ofiary (Saturn) jej Syna w celu zbawienia / odkupienia grzechów świata (przywrócenie równowagi - Waga).
Crowley tak opisuje tą kartę: "Idea podziału, zmienności, idea jakości elementu powietrza manifestuje się w Trójce Mieczy, Władcą Smutku. Przypomina się tu nam ciemność Binah, Bolejąca Izyda; ale nie jest to pospolity smutek wynikający z indywidualnego niezadowolenia lub rozczarowań. Jest to Weltschmerz, uniwersalny (kosmiczny) smutek."

Podsumowując, uważam, że zdecydowanie można się w tej karcie dopatrywać Waitowskiej inspiracji chrześcijańską Kabałą i różokrzyżowcami.

PS. Jest jeszcze alchemiczny motyw Serca Saturna, który odnosi się do alchemicznego Saturna (lub ołowiu) Filozofów, ale nie mam zbyt wiele na ten temat do powiedzenia niestety... (z braku wiedzy, nie że się nie chcę dzielić Uśmiech )

Cytat:Jak to on teraz zza grobu śmieje się Uśmiech i pewno jego dusza cieszy (?) Myśli ze swej popularności dzięki temu / tej zamianie a i owszem ,po wsze czasy, popularyzując tym samym siebie ; talię jeszcze bardziej, jako najlepiej sprzedającą się.

W to nie wątpię Oczko

Pozdrawiam
Aur Ganuz
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Sprawiedliwość i Siła - przez SmekT - 14-09-2019, 12:32



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości