Granice synkretyzmu
#14

Le Stelle napisał(a):W tej rozmowie warto właśnie wspomnieć, że te wszystkie dywagacje poprzedza słowo "prawdopodobnie"... Oczko Ja kiedyś czytałam, że koncepcja Małych Arkan przywędrowała z Chin - czy karty Mamluckie są jakimś ogniwem tej wędrówki?

Karty do gier powstały owszem w Chinach. Niestety Chiny nie graniczą z Europą, więc.... Uśmiech

Cytat:Na pewno w swojej budowie niemal zupełnie odpowiadają klasycznym kartom do gry znanym dzisiaj - ale ja nie znalazłam żadnych naukowych (lub naukowych) informacji, kto od kogo czerpał. Pamiętam, że pojawiła się tylko hipoteza, że odnalezione dwa komplety talii wzorowane były na jakichś istniejących wcześniej.

No niestety na tym nauka polega. Tak działa historia i tak działa archeologia - na podstawie znalezionych artefaktów i istniejącej wiedzy stawia się hipotezy. Jeśli znajdą się inne artefakty lub wiedza dotycząca danego okresu się zmieni/powiększy, hipotezy się weryfikuje. Chyba, że mnie jakiś historyk lub archeolog skoryguje jeśli nie mam racji.
Problem zaczyna się w momencie, gdy ktoś zaczyna snuć teorie nie mając żadnych materialnych podstaw ku temu, gdyż z racji braku dowodów trudno te teorie obalić Uśmiech

Cytat:Co do symboliki Wielkich Arkan, to również jest jedynie przypuszczenie, że powstały "u nas", tzn. w Europie. Pan Jóźwiak na swojej stronie wspominał kiedyś o ogromnym podobieństwie między klasycznym przedstawianiem Diabła a wizerunkiem babilońskiej Innanny.

Super, tylko mówimy tu o podobieństwach a nie o źródłach. Na tej podstawie można tomy 'historii' pisać. Oto moja próba - Papież z Visconti Sforza wygląda podobnie do Sumeryjskiego boga Sin:

[Obrazek: 7588270652_1b60ea3999_n.jpg]

Czyli Jóźwiak miał racje, tarot pochodzi z Mezopotamii! Tylko pytanie - czy aby na pewno pisał on (bo artykułu nie czytałem) o pochodzeniu kart czy o kształtowaniu się wizerunków ikonograficznych. Poza tym trzeba tu trochę uważać, bo jeśli znajdziemy np. swastyki w Azji i Ameryce i na obu kontynentach przedstawiają one energię solarną, możemy mówić tu o jakiś wspólnych źródłach reprezentacji symbolicznej. Jeśli natomiast znajdziemy w dwu różnych kulturach podobne zobrazowania danych postaci, lecz postaci te mają zupełnie inne przypisane im cechy, to grunt jest doprawdy grząski.
Oczywiście pamiętamy też, że pierwotna karta Diabła z V-S nie zachowała się, prawda?


Tarofides napisał(a):Talia mamelucka nie zawiera Welkich Arkanów (jak już zauważył Aur Ganuz), więc tu wchodzimy w przeplatanie się (znowu!) historii zwykłej talii z historią kart tarota. Niewątpliwie korzenie sa wspólne, ale nie można grzebać w nieskończoność. Idąc takim tropem np. należałoby datę wynalezienia samochodu cofnąć aż do czasów wynalezienia koła!

Piękne porównanie! Rotfl

Pozdrawiam
Aur Ganuz
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości