Głupiec - Initiatory Tarot of the Golden Dawn
#4

Bardzo ładne interpretacje!
W zasadzie niewiele mogę tu dodać od siebie, gdyż duża część oryginalnej symboliki G.D. została tu zmieniona.
Ograniczę się jedynie do paru spostrzeżeń:
- W G.D. łączono czasem kartę Głupca z postacią Parzivala. Parzival określany był jako 'Święty Głupiec' lub 'Boży Głupiec' z racji jego niewinności. Wychował się w lesie, z dala od cywilizacji. Gdy pewnego dnia zobaczył rycerzy króla Artura, postanowił zostać jednym z nich. Jego matka, która starała się pokrzyżować jego plany, wysłała go za rycerzami odzianego w łachmany i zbyt duże buty, tak, że wyglądem przypominał błazna. Karta ta ma przedstawiać dzieciństwo Parzivala wśród dziczy i natury.
- Postać ta odnosi się też do archetypu boskiego/niebiańskiego dziecka. Odwołuje się między innymi do młodego Dionizosa i Harpokratesa (Harpokrates = 'Dziecię Horus')
- Samo dziecko odnosi się też do takich pojęć jak 'narodziny', 'początek', czy 'potencjał'. W oryginalnych kartach było 36 liści na drzewie, które odzwierciedlały potencjał zawarty w 36 dekanatach horoskopu.
- O ile dziecko symbolizuje potencjał wzrostu, wilk reprezentuje potencjał do destrukcji. W mitologii mamy tu n.p. odniesienie do dzieci wilka Fenrira, które połknęły Słońce i Księżyc. Tak więc mamy tu odniesienie do dwu irracjonalnych i niepowstrzymanych sił - jednej konstruktywnej i jednej destruktywnej, które w wielu kosmologiach odpowiedzialne są za tworzenie Wszechświata, i które zawsze muszą pozostawać w równowadze.
- Symbol wilka odnoszony był też do negatywnej części naszej psychiki, Jungowskiego 'cienia'. W świetle tej interpretacji, ciekawa jest ewolucja tego symbolu - początkowo był to pies gryzący nogę wędrowca, później był jego towarzyszem, w taliach G.D. jest na smyczy, a w nieopublikowanej jeszcze talii Nicka Farella głupiec przedstawia młodzieńca odzianego w skórę wilka - ma to być reprezentacja integracji osobowości z cieniem (niekoniecznie do wszystkich przemawiająca Oczko )
To chyba tyle odnośnie oryginalnej symboliki.

Iwona napisał(a):Nie potrafię rozgryżć symbolu na klatce piersiowej dziecka, kojarzy mi się ze skrzydłem ptaka, ptakiem w locie?

Nie wiem, czy artysta zamierzał narysować 'symbol' na klatce chłopca, czy tylko układający się cień, ale jeśli widzisz tam ptaka, też dobrze. Ptak był na sakwie niesionej przez Głupca w RWSie, a poza tym według tabeli przyporządkowań G.D. karta ta związana jest z elementem (żywiołem) powietrza.

Marcia, super zestawienie!

Pozdrawiam
Aur Ganuz
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości