Cinnabar
#3

Kopalnię Cinnabar z czasów kultury Mochica odkryto w Peru
Cinnabar - minerał wykorzystywany przez przedstawicieli kultury Mochica w północnym Peru do malowania tatuaży na skórze mógł być wydobywany lokalnie w okolicach miasta Trujillo – informuje serwis internetowy Peruvian Times.

Kultura Mochica rozwijała się w okresie I-VIII w. n.e. na obszarach położonych wzdłuż północnego wybrzeża Peru, a jej stolica ze słynnymi Piramidami Słońca i Księżyca znajdowała się w pobliżu dzisiejszego miasta Trujillo w Peru.
Archeolog Regulo Franco odkrył koło Trujillo indiańską kopalnię Cinnabar - rzadkiego minerału składającego się z Siarczku Rtęci, używanego do wytwarzaniu Pigmentu w odcieniu koloru czerwonego, wpadającego nieznacznie w kolor pomarańczowy.

Wejście do kopalni, w której znajdują się kryształy Malachite oraz Rudy Rtęci i Cinnabar z Siarczku Rtęci, położone jest na zachodnim zboczu Cerro Portachuelo, góry leżącej na terenie kompleksu chronionego Cerro Campana – masywu górskiego koło Trujillo, będącego dla ludu Mochica „świętą górą”.

W 2006 r. zespół archeologów pod kierunkiem Regulo Franco odkrył na stanowisku El Brujo grobowiec z ok. 400 r. n.e., zawierający doskonale zachowaną mumię młodej kobiety należącej do elity Mochica, prawdopodobnie władczyni, która została nazwana Panią z Cao.
Jedną z unikalnych cech tego znaleziska były kunsztowne tatuaże przedstawiające węże i pająki w kolorze Cinnabar, pokrywające ciało zmarłej owinięte w 26 warstw delikatnej tkaniny, dzięki którym mumię kobiety nazywa się też Damą w Tatuażach.

Franco uważał wówczas, że Cinnabar do wykonania tatuaży musiał być sprowadzany z bardziej na południe oddalonych terenów dzisiejszego Peru, ale najnowsze odkrycie kopalni Cinnabar koło Trujillo świadczy o lokalnej produkcji Pigmentu.
Pierwsza komora wydobywcza w kopalni znajduje się 7 metrów od wylotu tunelu, a odnalezione na stanowisku skorupy naczyń i fragmenty kości wskazują na wykorzystanie kopalni w okresie kultury Mochica. 
W późniejszych okresach nie dokonywano dalszej eksploracji kopalni, prawdopodobnie ze względu na obecność szkodliwych gazów. (PAP)
źródło
https://www.earthmagazine.org/article/lo...ine-death/

[Obrazek: attachment.php?aid=75737]
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości