Przykladowe Analizy
#4

Na kolejna pare wybralam slynnego Salvadora Dali, jak i jego malzonke, jako bardzo interesujacy przyklad malzenstwa, ktore mimo tego ze trwalo do smierci, daleko mu bylo do malzenstwa z bajki rodem. Moze dlatego dla osoby "badajacej" sa tak interesujacy Oczko

Pierwsza interesujaca charakterystyka tego malzenstwa, to dazenie do slawy czy do wielkich pieniedzy. W zrodlach jest ona przedstawiana jako kobieta chciwa, ktora byla bardziej managerka swemu mezowi niz zona. Ona sama ponoc zobaczyla w nim geniusz, i pasje do zarabiania pieniedzy i do slawy podobny do niej. Dali dosyc pozno dolaczyl do grona surrealistow, w momencie jej poznania byl nie znany poza Hiszpania. Od ich slubu zaczal on podpisywac swoje obrazy swoim i jej imieniem,podkreslajac jej role jako swojej muzy i wspolpracownicy.

Z opisow, mam wrazenie, ze Gala zdominowala Daliego, choc mysle, ze akurat jemu to odpowiadalo. Wedlug zrodel miala ona o sobie bardzo wysokie mniemanie, pod jej wplywem, megalomania Daniego rowniez coraz mocniej i silniej dawala o sobie znac. Pod jej wplywem, i wlasnej megalomanii tez zaczal on sie oddalac od nurtu surrealistycznego, zwiazanego politycznie z Marksizmem (Konkretnie Troksizmem), wiecej znajdujac wspolnego z ideologiami wyglaszanymi przez Hitlera, pod koniec zycia oglosil sie monaschista. Zmienial on swoje przekonania przez cale zycie, troszke byl typem horagiewki, wial gdzie mu pasowalo. George Orwell mocno go skrytykowal za to, ze nie wzial zadnej strony w hiszpankiego wojnie domowej.

Podzielila ona w pewnym sensie, oboz surrealistow na tych ktorzy ja kochali (i czesto z nia sypiali) oraz na tych ktorzy uwazali, ja za sile ktora niszczy mezczyzn ktorzy jej ulegaja. Zastanawialam sie od razu jak te wiadomosci mozna odniesc do portretu tej pary i na ile taki stan rzeczy odpowiadal Daliemu? Bo przeciez, rozne ludzie maja upodobania i nie ich zwiazek jakby nie patrzec przetrwal lata a nie nam przeciez oceniac , jesli byli szczesliwi to najwazniejsze.

Zaczne od czesci w ktorej sie poznali. Ksiezyc na pozycji I mowi moim zdaniem o wplywie kobiecym, a wiec to o czym wspomnialam. Zwiazek w pewnym sensie narodzil sie zainicjowany przez nia. Oprocz tego, jako para szokowali oni otoczenie swoim zachowaniem, ubiorem. Rodzina Salvadora od poczatku nie lubila jego wybranki, i nawet go wydziedziczyla. W portrecie na ksiezyc sklada sie karta mocy po stwonie Daliego i Rydwanu po niej. A wiec faktycznie przesuniecie inicjatywy, meskiej energii, jest po czesci kobiety. Jednakze Moc po stronie Daliego pokazuje, ze z jego strony rowniez byl pociag i zafascynowanie przyszla zona. Oboje mogli wiec w sobie obudzic “moc” czy tez pasje, w pewnym sensie podobna w swoim dzialaniu, obie karty sa podobne w swojej energii. Polaczone ze soba, pomogly parze w przekroczeniu bramy, niepewnosci, ktora mogl pokazac ksiezyc. Dzieki temu oboje zaczeli pracowac nad sukcesem Salvadora.

Kolejne karty to Umiarkowanie, ktore moglo sie realizowac w negatywie, wg informacji z ksiazki Alli Chrzanowskiej, poniewaz wystepuje tylko po stronie malzonka. Czesci skladowe to V Papiez i IX Pustelnik – nauczyciel i filozof. Mysle, ze faktycznie oboje mogli na siebie dzialac inspirujaco z tymi dwoma energiami. Pod koniec relacji stan spokoju mogl byc utrzymywany tylko przez jego – po jej stronie pojawia sie rozluznienie pokazywane przez glupca. To okres ich zwiazku, kiedy mieszkala ona czesto w zamku, ktory on dla niej kupil. Ponoc musial sie ja pytac o pozwolenie zanim mogl ja odwiedzic w tym przybytku. On takze, z wiekiem stracil na popularnosci, i to moglo od niego odciagnac malzonke, szukajaca nowych wrazen (byla nimfomanka).

Jesli chodzi o czesc ich biografii mowiaca o skupieniu sie na ekonomii i na zysku, to widac to w pozyji IV – oboje po stronach slabosci maja wieze – ktora w negatywie mowi o burzeniu struktur, ale czesto na gruzach istniejacych. Odnosze to do odejscia od idei surrealizmu, i budowania wlasnych. Suma, czyli X pokazuje, na wyrachowanie przy zawarciu zwiazku, i skupienie sie na finansach.

Kolejna kwestia, jest domniemana dominacja Gali. Znalazlam to w portrecie na pozycji 7, gdzie wspolne dazenia opisane sa karta kaplanki, przy kartach skladowych VIII (Salvador) i XVI(Gala). Widac od razu, ze karta “budujaca” jest po stronie malzonki, ktora w pewien wydobywa i ksztaltuje wewnetrzbe poczucie dobra i zla reprezentowane przez Daliego. W swoim ideale relacja miedzy osoba dominujaca a ulegla, moze miec pozytywne wplywy na obie te osoby. Osoba z natury ulegla, moze sobie czesto nie zdawac sprawy z wlasnych mozliwosci. Osoba dominujaca czerpie przyjemnosc z ksztaltowania innej osoby, swojego wplywu na to kim sie staje.

Pojawia sie wiec pytanie, czy w portrecie widac milosc? Tak, na pozycji 5, pojawia sie karta Kochankow, mowiaca o tym, ze para swiadomie zdecydowala sie na stworzenie zwiazku, na zasadach oczywiscie o ktorych pisalam i mam wrazenie, ze obojgu im to moglo odpowiadac.
Nie kazdemu dany jest zwiazek romantyczny, skupiony na tworzeniu rodziny czy zyciu zgodnie z normami socjalnymi.



Obiecuje, ze nastepnym razem podam “normalna” i “szczesliwa” zgodnie z normami socjalnymi pare. Tylko gdzie ja taka znajde? Jakies pomysly? Uśmiech
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości