V - Kapłan (Arcykapłan, Papież, Hierofant)
#19

Adela, zawsze wyszukasz jakieś ciekawe informacje Uśmiech

Co do postrzegania Tarotowego Kapłana jako karty przedstawiającej ludzi zamożnych również jak najbardziej się zgodzę - z tym że wg mnie to jest jeszcze zamożność połączona z piastowaniem pewnego stanowiska (a nie tylko bierne współuczestniczenie), oraz prestiż. Czasami może to prowadzić do tego, że wydaje się ważniejszy i zamożniejszy, niż musi być w rzeczywistości.
Dla mnie Kapłan to na pewno nie jest bogacz, który swój majątek uzyskał w sposób niefrasobliwy, np. grając w Lotto.
Cytat:z drugiej jednak strony dlaczego arcykaplan nie mialby byc bogaty??

jesli przestrzega sie praw bozych to i kasa byc powinna, bo watpie, zeby Bog chcial aby jakikolwiek czlowiek byl biedakem.
gdziesi widzialam afirmacje: Pieniadze sa duchowe. ( wbrew temu co wielu uwaza)
Pomijając prawdę zawartą w tym cytacie, nie mieszałabym tego zupełnie do energii Tarotowego Kapłana - ten nie jest ani dobry, ani zły, ani religijny, ani dewocyjny (jak dwór Mieczowy) i w moim odczuciu przede wszystkim reprezentuje Wiedzę i Mądrość (a nie cnoty duchowe na zasadzie "życia w zgodzie z Bogiem"). Dodam, że chodzi mi tutaj o bycie przedstawicielem, co oznacza, że sam, jako jednostka, wcale nie musi taki być - ale ma prawo przemawiać w ich imieniu (Wiedzy, Mądrości), reprezentować je. Tak przynajmniej ja widzę tę postać.

W ogóle dla mnie Kapłan ma, mówiąc metaforycznie, twarz zwróconą do ludu - niesie naukę, udziela pouczeń, wyrokuje, w przeciwieństwie do Pustelnika, który ma twarz zwróconą ku Bogu (Poznaniu, Prawdzie) i to on w moim odczuciu może reprezentować kogoś, żyjącego w zgodzie z boskimi prawami (karta Pustelnika nie niesie bezpośrednio informacji o biedzie, ale raczej o tym, że to i tak jest nieistotne w obliczu Prawdy).
I właśnie Kapłan stoi wyniesiony przed ludem (skoro człowiek go wywyższył, dał mu i bogactwo jako symbol wywyższenia), a Pustelnik poszukuje Boga i stara się żyć wg Jego prawd.
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości