Rozkład "7 Pereł Izis" na rozwiązanie problemu
#2

Rozkład 7 Pereł Izis z książki M.Karskiej

1 – tło problemu, jego uwarunkowania; innymi słowy wyjaśnienie, dlaczego sprawa, o którą pytamy, jest dla nas problemem (co pod nią się ukrywa);
2 – określenie aktualnego stanu problemu;
3 – zakończenie, rozwiązanie problemu;
4 – najbliższa przyszłość związana z problemem (zazwyczaj opisana kartami 5 i 6);
5 – wpływ bliskiego otoczenia na sprawę, odbiór społeczny;
6 – siły przeszkadzające rozwiązaniu problemu, które należy przezwyciężyć lub poddać kontroli w celu uzyskania oczekiwanego rozwiązania;
7 – ogólny rezultat końcowy, czyli w jaki sposób przyjmiemy odpowiedź, jaki będzie ogólny wpływ i wrażenie w przyszłości (wynik negatywny może mieć korzystny wpływ).


Pomimo całej swojej prostoty, rozkład ten odpowiada na każde pytanie natury problemowej. Najważniejsze jest w nim zróżnicowanie dwóch trójkątów: ewolucyjnego (z wierzchołkiem skierowanym do góry) – przedstawiający problem od strony subiektywnej i inwolucyjnego – od obiektywnej.

Karta nr 1 jest kluczem do zrozumienia, co w przeszłości spowodowało zaistnienie tego problemu w teraźniejszości.

Karta nr 2 odsłania obecną jego sytuację, ale nie uda nam się zrozumieć całości bez szczegółowego rozpatrzenia pozycji nr 6.

Karta nr 6 ukazuje inny (bardziej wewnętrzny) aspekt problemu, który stanowi podstawowe, choć często nieuświadomione jego źródło. W ten sposób ma niejako bezpośredni wpływ na aktualny jego stan. Jest w niej ukryty sposób na zmianę problemu w jego brak.

Wróćmy jednak do naszego pytania (pozycja 1). Możemy powiedzieć, że istnieje ono, ponieważ istnieje dla niego jakaś odpowiedź (zawarta w kartach 2 i 3). Problem sam w sobie może istnieć tylko wtedy, jeżeli potrafimy ujrzeć inny stan rzeczy niż to obecnie ma miejsce. Ponadto problem jest problemem (żyje w nas), ponieważ my go w tej chwili odczuwamy. Nie ma problemu, jeżeli nie czujemy, że coś nie jest w porządku.

Pozycje 4, 5, 6 są ze sobą ściśle powiązane, wchodzą w skład trójkąta inwolucyjnego.

Właściwe znaczenie karty 4 tworzą tak naprawdę pozycje 5 i 6. Aby to łatwiej zrozumieć, wystarczy przypomnieć sobie, że jeżeli potrafimy uporać się ze źródłem problemu (określonym kartą 6), wówczas przestanie on w ogóle istnieć. Poza tym już sam typ źródła, korzeni, daje nam wiele wskazówek dla określenia przyszłych sposobów działania.

Karta 5 powie zaś, jaki jest stosunek otoczenia do sprawy, względnie, jak w jego oczach jawi się nasz problem.
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości