Entliczek petliczek Miriamkowy Pamietniczek

Cytat dnia
Jednym z największych odkryć jakie uczynił człowiek, i jedną z największych dla niego niespodzianek, jest odkrycie, że może on uczynić to, o czym ze strachem sądził, że nie potrafi uczynić.
Henry Ford

przemysłowiec amerykański, założyciel Ford Motor Company
[Obrazek: images?q=tbn:ANd9GcQ_DIr2gkI6CguNPxtA1Uk...R_zDgb6Y1R]

Kartka z kalendarza
Dzisiaj jest sroda, 25 maja 2011 r.
145 dzien roku 220 dni do końca roku
Imieniny:
Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny ,Grzegorza ,Urbana

1947-Powstanie CIA
25 maja 1947

CIA to skrót od angielskiej nazwy Central Intelligence Agency - Centralna Agencja Wywiadowcza. Ta najsłynniejsza ze wszystkich organizacji szpiegowskich świata powołana została 22 V 1947 r., na mocy uchwalonej w tym samym roku ustawy o bezpieczeństwie narodowym (National Security Act). Wraz z nią powstała Rada Bezpieczeństwa Narodowego (National Security Council) i sprawujący dowództwo nad Armią Departament Obrony (Departament of Defence).
Korzenie CIA sięgają czasów II wojny światowej. Jej poprzednikiem, utworzonym w celu skoordynowania działalności zdecentralizowanych wcześniej służb wywiadowczych był powołany w 1942 r. przez prezydenta Franklina Delano Roosvelta Urząd Służb Strategicznych (Office of Strategic Services). Instytucja ta trudniła się zbieraniem i analizowaniem informacje wywiadowczych z wrogiego obszaru, prowadzeniem działalności dezinformacyjnej i kontrpropagandy na terenach opanowanych przez wroga, a także wspomaganiem ruchu oporu i dokonywaniem operacji specjalnych (np. aktów sabotażu) przeciwko siłom wroga.

Zimna wojna

Po zakończeniu II wojny światowej Urząd Służb Strategicznych został rozwiązany. Wkrótce jednak sytuacja międzynarodowa uległa radykalnej - w porównaniu ze stanem z okresu wojny - zmianie: rozpoczęła się tzw. "zimna wojna" między Stanami Zjednoczonymi a Związkiem Radzieckim. Nowa sytuacja na arenie międzynarodowej sprawiła, że administracja prezydenta Trumana uznała za konieczne powołanie nowej, wyspecjalizowanej agendy, której głównym zadaniem miało być zwalczanie zagrożenia ze strony niedawnego sojusznika.

Tysiące agentów

CIA jest potężną instytucją. Główna siedziba organizacji w Lagley (w stanie Wirginia) pod Waszyngtonem zatrudnia ok. 25 000 pracowników. Dochodzą do nich działający w innych krajach tajni współpracownicy i agenci wywiadu; liczba tych ostatnich jest nieznana.

Zadania

Głównym zadaniem CIA jest koordynowanie działalności dwunastu amerykańskich służb wywiadowczych. CIA analizuje dostarczane jej materiały, a uzyskane w ten sposób opracowania przedstawia prezydentowi i innym osobom odpowiedzialnym za bezpieczeństwo państwa. Do zadań agencji należy też kierowanie tajnymi organizacjami i - jeśli jest taka potrzeba - działalnością dywersyjną poza granicami Stanów Zjednoczonych.

Organizacja

Struktura CIA obejmuje cztery dyrekcje. Największa z nich - Dyrekcja Operacji, zwana też Dyrekcją Tajnych Służb - zajmuje się sprawami wywiadu i kontrwywiadu, nadzoruje pracę agentów za granicą, a także zwalcza działające na terenie USA siatki wywiadowcze innych państw. Dyrekcja Zarządzania i Służb pełni funkcje administracyjne. Zadaniem Dyrekcji Wywiadu jest opracowywanie dostarczonych przez agentów CIA danych wywiadowczych; opracowane przez nią raporty przedstawiane są najpierw prezydentowi, a następnie innym organom rządowym. Ostatnia z dyrekcji - Dyrekcja Nauki i Techniki - prowadzi badania nad doskonaleniem technicznych środków wywiadu i kontrwywiadu.

Kontrolę nad Agencją sprawuje powołana na mocy National Security Act Rada Bezpieczeństwa Narodowego (National Security Council) i specjalna komisja amerykańskiego Kongresu.

Najgłośniejsze operacje

Działania CIA nie ograniczały się do zwykłej działalności wywiadowczej i kontrwywiadowczej. W ciągu blisko 60 lat swego istnienia Agencja zamieszana była w szereg przewrotów i zamachów stanu w wielu krajach świata. Do najgłośniejszych operacji dokonanych z współudziałem CIA należały:

•Obalenie rządu M. Mosaddegha w Iranie (1953)
•Obalenie J. Arbenza Guzmana w Gwatemali (1954)
•"Incydent U2" (1960)
•Obalenie prezydenta Sukarno w Indonezji (1965)
•Zamach stanu w Chile (1973).
CIA wspierała partyzantów walczących z marksistowsko - leninowskim reżimem Frontu Wyzwolenia Narodowego im. Sandino w Nikaragui (1981 - 1984) i wspierała afgańskich mudżahedinów, którzy w latach 80 walczyli z okupacją ich kraju przez wojska sowieckie. Jej pracownicy byli też zamieszani w aferę Watergate w 1974 r. i aferę "Irangate" (nielegalną sprzedaż broni do Iranu i finansowanie z uzyskanych pieniędzy partyzantów "Contras" w Nikaragui), a w latach 60 i 70 agencja realizowała tajny (i nielegalny) program inwigilacji wybranych grup obywateli USA.

Zmiana celów

Upadek świtowego systemu komunistycznego na przełomie lat 80 i 90 XX w. spowodował zmianę priorytetów działalności Agencji. W ostatnich latach poważne siły CIA skierowane były na Europę Środkową i Wschodnią, gdzie Agencja analizowała zjawiska i procesy towarzyszące transformacji politycznej i gospodarczej - takie jak np. wstrząsające niektórymi państwami regionu konflikty narodowe i religijne. Do nowych zadań Agencji należy też wspieranie Federalnego Biura Śledczego (FBI) i Interpolu w walce z przestępczością międzynarodową, a zwłaszcza z terroryzmem.

Bartłomiej Kozłowski


<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.egospodarka.pl/">http://www.egospodarka.pl/</a><!-- m -->
Warto przeczytć:
25.05 Cudzoziemiec a księga przychodów i rozchodów
25.05 Jest praca we Francji
25.05 Nieruchomości komercyjne w Polsce w I kw. 2011 r.

Aura dnia 5 denarow
[Obrazek: 544IP05_b.jpg]

To ciężki dzien ,strata ,bilans,choroba,
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości