23-02-2013, 01:17
Tilia Amurensis
Występowanie:
Gatunek wschodnioazjatycki, którego obszar obejmuje cały Półwysep Koreański, rosyjski Kraj Nadmorski, rzekę Amur, wschodnią część Mandżurii i północno-wschodnie Chiny.
Oprócz podgatunków nominalnych, podgatunek Tilia Amurensis subsp. Taqueti .
Gatunek ten został sprowadzony do Wielkiej Brytanii dopiero w 1909 roku, do nas prawdopodobnie dopiero w latach 20. XX wieku.
Ekologia:
Rośnie w lasach mieszanych i liściastych, nominuje podgatunki w dolinach cieków wodnych iw niższych rejonach górskich, subsp. Taquetii pojawia się częściej w lasach na wyższych wysokościach, wznosząc się do wysokości około 1400 m.
Kwitnie w lipcu.
Opis: Drzewo liściaste dorastające do wysokości około 35 m.
Kora początkowo gładka, srebrzystoszara, później bruzdowana, złuszczająca się, pędy nagie lub gwiaździsto owłosione, a później nagie, u subsp. taquetii trwa dłużej.
Liście są petiolate, szeroko jajowate do prawie okrągłych, często z jednym lub dwoma płatkami (u podgatunków nominatywnych), blaszka ma 4,3–7,7 cm długości i 4–6,8 cm szerokości, jej podstawa jest zwykle symetryczna, sercowata lub nawet ścięta ( w subsp. Taquetii), ostro piłowane wzdłuż krawędzi, zęby asymetrycznie trójkątne, szpiczaste, ostrze skierowane ku górze, czubek często falisty, 4–7 par żyłek bocznych, niekiedy niewyraźne tylko w górnej część ostrza.
Na licu blaszka zielona, początkowo pokryta rozwidlonymi włoskami na żyłach głównych, później naga, na odwrocie jasnozielona do szarozielonej, początkowo z rozwidlonymi włoskami na żyłkach i rozsianymi włoskami w kształcie gwiazdek na żyłach powierzchnia, później mniej lub bardziej naga, czasem z kępkami włosków w kątach żył. Kwiatostan jest 2-3 razy rozgałęziony, z 10-30 kwiatami (w subsp. Taquetii tylko z 2-5 kwiatami); przylistek jest lancetowaty, do 10 cm długości.
Owoce są jajowate do elipsoidalnych, nieżebrowane, lekko gwiaździste owłosione.
Zastosowanie:
Drewno wykorzystywane jest do produkcji desek, sklejek i fornirów, służy do wyrobu mebli i przyborów kuchennych, wcześniej z otrębów wytwarzano liny.
Jest to również dobre drzewo miodowe.
Lipa Amurska może być uprawiana również w klimatach środkowoeuropejskich, ale jest wrażliwa na znaczne wiosenne i jesienne wahania temperatur, często jest uszkadzana przez późne wiosenne przymrozki i stosunkowo wcześnie opada, często na przełomie września i października.
https://botany.cz/cs/tilia-amurensis/
https://en.wikipedia.org/wiki/Tilia_amurensis
https://www.biolib.cz/en/taxon/id126251/
Amurskaja
Lipa Amur to pełne wdzięku drzewo o wysokości do 30 metrów.
Korona jest gęsta, zwarta, owalna.
Kora młodych roślin jest błyszcząca, brązowo-purpurowa, u dorosłych jest ciemno dymna, z podłużnymi pęknięciami. Liście mają kształt serca, z rowkami wzdłuż krawędzi, do 7 cm długości Pachnące kwiaty o mlecznym lub cytrynowym odcieniu są zbierane w kwiatostany po 5-15 sztuk.
https://estatevoronezh.ru/lipa-foto-dere...0%B0%D1%8F
Tilia Amurensis var. amurensis
Korean lime tree
Lipa koreańska, wcześniej-Tilia Insularis t
Tworzy małe lub średnie drzewo (od 40 do 80 stóp).
Pochodzi z Korei Południowej i została wprowadzona do ogrodnictwa przez Ernesta Wilsona w 1919 roku, ale nadal jest rzadka w uprawie.
Jej mniejszy rozmiar i schludny kształt oraz pachnące kwiaty sprawiają, że jest lepszym wyborem do małego ogrodu niż Lipa Europejska.
Ten ostatni ma zwyczaj tworzenia niechlujnego krzaka pędów u podstawy pnia.
Drzewo Ogrodu Botanicznego jest sadzone obok granicy z Colenso Parade.
https://www.fobbg.co.uk/Tiliainsularis/T...laris.html