10-05-2013, 09:12
Panax Ginseng C.A. Meyer),
Dowody geologiczne: skamieniałości rośliny Panax znaleziono w trzeciej warstwie geologicznej – co świadczy o istnieniu rodzaju Panax już przed milionami lat.
Żeńszeń zaliczany jest do jednej z najbardziej znanych roślin.
Jest najszerzej uznawaną rośliną w tradycyjnej medycynie orientalnej. Różne formy wykorzystania żeńszenia używane są na całym świecie już ponad 7000 lat. Najczęściej używany jest jako adaptogen - normalizator funkcji fizycznych organizmu (np. z jednej stony ma zdolność obniżenia wysokiego ciśnienia krwi, z drugiej strony podwyższa nizkie ciśnienie krwi).
Jest ważnym składnikiem leków w tradycyjnej medycynie orientalnej i ze względu na swoje właściwości może działać zarówno prewentywnie jak i leczniczo.
Korzeń żeńszenia nazywany jest "jin-chen", co oznacza "jak człowiek" ze względu na podobieństwo do kształtu ludzkiego ciała.
Rdzenni mieszkańcy Ameryki uważali żeńszeń za swoją najświętszą roślinę oraz dodawali ją do wielu receptur leczniczych aby były silniejsze.
Korzeń żeńszenia przeżyje nawet sto lat.
Żeńszeń zawiera wiele witamin (A, B6) i minerałów (np. Cynk), wszystkie ważne substancje niezbędne dla właściwego funkcjonowania systemu immunologicznego i endokrynnego.
Saponiny są naturalnymi substancjami podobnymi do steroidów, które dodają żeńszeniowi charakter adaprogenu – a więc pomagają organizmowi pokonać stres i sprostać jego skutkom. Mają one także pozytywny wpływ na nadnercza i zapobiegają ich powiększeniu ( hypertrofii).
Naturalne pochodzenie żeńszenia koreańskiego
Położenie geograficzne żeńszenia koreańskiego:
Żeńszeń koreański rośnie naturalnie jedynie w krajach Dalekiego Wschodu, jedynie na trzech unikatnych miejscach pomiędzy 33°- 48° szerokości geograficznej północnej.
W Korei (32.31 - 43.2°), China i Mandżuria (43°- 47°) oraz w przybrzeżnych prowicjach Syberii (40°- 48°).
Tajemnica uprawy
Koreańczycy również dzisiaj trzymają w tajemnicy sposób uprawy żeńszenia podobnie jak kiedyś Chińczycy bronili tajemnicy hodowli jedwabnika morwowego i produkcji prawdziwego jedwabiu.
Dlatego też do dzisiaj eksport żywych roślin z Korei jest ściśle zakazany i nielegalny eksporter musi się liczyć z twardymi sankcjami aż po karę śmierci.
Uprawa żeńszenia koreańskiego:
Pierwsza wzmianka o leczniczym wykorzystaniu żeńszenia pojawiła się w "Shen-Numg Pen-Ts'ao-Ching" (Shen-Nung Pharmacopoeia, A.D. 456-536), w najczęściej czytanej książce Medycyny Orientalnej.
Z kolei książka Shi-Zhen Li - ho "Pen Ts'ao Kang Mu" (Encyklopedia Ziół) podkreśla, że żeńszeń był uprawiany już od pradawna ze względu na swoje właściwości.
źródło