Giganci
#3

Lodowe Olbrzymy
Frost Giants
Często słyszy się, że Nordyckie Olbrzymy są określane jako Lodowe Olbrzymy
 Edda prozatorska wydaje się odnosić do Jötnar jako Lodowych Olbrzymów przez większość czasu. 
To jednak tylko część historii.
Związek między Olbrzymami a lodem jest zrozumiały, biorąc pod uwagę, że Olbrzymy po raz pierwszy powstały ze spotkania ognia i lodu w ziejącej pustce o świcie czasu, a także dlatego, że Olbrzymy żyją poza królestwem bogów i śmiertelników. 
Ludzie żyjący tak blisko natury, jak Wikingowie, zwykle kojarzyli intensywne zimno ze śmiercią i trudami. 
Zamieszkałe części świata Wikingów były otoczone lodowcami i zamarzniętymi górami na północy. 
Tymczasem Giganci mieli mieszkać w Jotunheimie lub Utgardzie (co oznacza miejsce poza lub poza granicami światów ludzi i bogów). 

I saw a hall that stands far from the sun
On the beaches of corpses the doors face north
Drops of poison fall from the roof
The walls are encircled by serpents
(Voluspa, verse 37, Crawford’s 2015 translation)

Jeden z wierszy eddyjskich tak opisuje salę w Utgardzie:
Widziałem salę, która stoi z dala od słońca
Na plażach trupów drzwi wychodzą na północ
Krople trucizny spadają z dachu
Mury otoczone są wężami
(Voluspa, werset 37, tłumaczenie Crawforda z 2015 roku)

Pomimo tych skojarzeń z zimnem i lodem, nie wszystkie Olbrzymy są Lodowymi Olbrzymami" jako takimi. 
Jednym z najbardziej przerażających Olbrzymów jest Surt, ogromna istota ognia, która przyniesie światu wielkie zniszczenie podczas Ragnaroku. 
Edda poetycka wspomina o tym, że Thor zabija Lawowe Olbrzymy, a także Lodowe Olbrzymy, a czasem przedstawia je w zestawieniu, jak w wierszu For Skirnis : 
"Posłuchajcie mnie, Olbrzymy, posłuchajcie mnie, Lodowe Trolle, posłuchajcie mnie, Ogniste Trolle!". 
W tym samym wierszu niektórzy Giganci są przedstawieni jako promiennie piękni, podczas gdy inni są upiorni i przerażający. Rzeczywiście, Jötnar może być najbardziej różnorodną ze wszystkich istot, które nawiedzają wyobraźnię Wikingów.
Giants: The Anti-Gods of Norse Mythology – Sons of Vikings

[Obrazek: attachment.php?aid=69226]
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości