16-07-2013, 20:35
Białe, blado- i ciemnoróżowe, czerwone – kwiaty malwy mają różne barwy, ale tylko odmiany ciemnofioletowe są wykorzystywane do celów leczniczych i kosmetycznych.
Choć jej ojczyzną są Bałkany, malwa na dobre wpisała się w polski krajobraz – od stuleci jest ozdobą przydomowych ogródków.
A właściwości malwy są warte zapamiętania.
Dzięki bogactwu cennych substancji – także ważnym surowcem leczniczym i kosmetycznym.
Wszystko za sprawa bardzo rzadkich antocyjanów – malwidyny, peonidyny i delfinidyny – które znajdują się w kwiatach o ciemnych, prawie czarnych płatkach.
Malwa zawiera również duże ilości substancji śluzowych (nawet do 12 procent), a ponadto flawonoidy (kemferol, kwercetynę, mirycetynę), kwasy uronowe, alkohole cukrowe, fitoestrogeny flawonowe, cukry, garbniki, fenolokwasy, pektyny, żywice i związki mineralne.
Tak bogaty skład uczynił z ozdobnych kwiatów malwy wysoce wartościowy surowiec zielarski.
Wykorzystuje się je także w przemyśle spożywczym do barwienia słodyczy, napojów, syropów.
Malwa pielęgnuje i nawilża skórę
Napar z kwiatów malwy jest idealnym tonikiem do skóry suchej i zmęczonej.
Dzięki przeciwzapalnym flawonoidom i antocyjanom oraz działającym kojąco związkom śluzowym napar wspaniale pielęgnuje skórę, także trądzikową – łagodzi wszelkie podrażnienia i wspomaga ich leczenie, silnie nawilża i ożywia krążenie, wspomagając w ten sposób odżywienie skóry.
Ma też właściwości antyoksydacyjne, więc niweluje niszczycielskie działanie wolnych rodników, które przyczyniają się m.in. do pojawienia się na skórze plam i zmarszczek.
Napar jest doskonały również do przemywania skóry szorstkiej i łuszczącej się – przywraca jej miękkość i pozostawia warstwę chroniącą przed nadmiernym wysuszeniem.
źródło