Jade Nephrite
#5

Dzięki wyjątkowej spoistości i zwięzłości, przy niezbyt wielkiej twardości nefryt był używany już w czasach pre­historycznych do wyrobu siekierek i innych narzędzi domowego użytku.
Szczególnie w Chinach nefryt był bardzo cenionym ka­mieniem od paru tysięcy lat.
Używano go przede wszystkim do wyrobu przedmiotów kultu religijnego i insygniów cesarskich.

Według zapisków z VI w. p.n.e. cesarz chiński nosił mitrę z płyt­kami nefrytowymi.
Również stroje jego świty były ozdabiane płytkami z nefrytu, których kształt i rozmiary zależały od urzędu i rangi dostojnika dworu.
W Chinach napisano wiele prac o ne­frycie. Najbardziej znane jest obszerne, składające się ze 100 ksiąg dzieło z XII w., w którym opisano nefryty należące do pierwszego cesarza południowej dynastii Sung.
Dzieło to zawiera prawie 700 rycin artystycznych wyrobów z nefrytu.
W sztuce Dalekiego Wschodu nefryt odegrał olbrzymią rolę.
Rzeźby o najwyższym poziomie artystycznym wykonywane były z nefrytu, który powszechnie uchodził za najcenniejszy materiał rzeźbiarski.
Z nefrytu wyrabiano mające różne kształty wazy, flakony, półmiski, a także brosze i bransolety oraz drobne przed­mioty artystyczne.

W słynnym bukiecie chryzantem, znajdującym się w cesarskim skarbcu w Pekinie, będącym arcydziełem sztuki jubilerskiej, listki kwiatów wykonane są z bladozielonego nefry­tu.
Obróbka większych i bardziej skomplikowanych przedmiotów ozdobnych z nefrytu trwała nieraz lata.
I dzisiaj jeszcze wyko­nuje się w Chinach przedmioty ozdobne z nefrytu, bardziej po­szukiwane niż wykonane z innego materiału.

[Obrazek: attachment.php?aid=75737]
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości