Nowe karty - dwójka i trójka mieczy
#15

Dziękuję Uśmiech

W takim razie zapraszam do oglądania czwórki. Kompozycję mam już chyba opracowaną - będzie szarfa na górze z nazwą symboliczną, a nad szarfą numer wyrażony cyfrą arabską.
https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/h...6911_n.jpg
Czwórka Mieczy wyraża przekonanie, że dharma utrzymuje swoją moc i czystość tylko przez krótki czas, a potem podupada i zamiera, by odrodzić się na nowo.
"A czegóż to, Anando, wspólnota uczniów oczekuje jeszcze ode mnie? Ogłosiłem przecież doktrynę?" - Budda upomina swojego ucznia, widząc jego wątpliwości oraz przywiązanie. Po śmierci Mistrza sangha zaczęła dzielić się na szereg szkół, odłamów i sekt, które zaczęły gubić istotę rzeczy w gąszczu doktrynalnych rozważań oraz sztywnych reguł.

Chłodny porządek rozumu. Bezduszne regulaminy. Administracja. Litera prawa. Dyscyplina. Dają oparcie, lecz mogą też prowadzić na manowce. Jak solarny symbol pomyślności, zdegradowany przez nazistów.

Porządek i prawo, zaprowadzone w wyniku rozumowych rozstrzygnięć albo też narzucone z zewnątrz pozwalają na chwilę wytchnienia, lecz nie zapewnią ostatecznego spokoju. Zasady stanowią jedynie mapę rzeczywistości, lecz nie samą rzeczywistość. Parinirwana Buddy była nią tylko dla niego.
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości