Przywrotnik
#2

   
   
   
   
Przywrotnik pasterski (Alchemilla monticola Opiz)
Gatunek rośliny wieloletniej z rodziny różowatych.
Występuje na skraju lasów, w przydrożnych rowach i łąkach.
Inne nazwy: lwia łapa, fartuszki.
Ponieważ liście przywrotnika zatrzymują kropelkę rosy w środku wachlarzowatego liścia, dawni alchemicy sądzili, że roślina ta pomoże im w odkryciu słynnego   "kamienia   filozoficznego".    
Najdawniej    herbatki z ziela przywrotnika stosowano w oficjalnej medycynie czeskiej. Leczono nimi dolegliwości związane z długotrwałym, bolesnym miesiączkowaniem i menopauzą.
Przywrotnik uważano   także   za   środek   wspomagający   pracę  macicy w czasie porodu i tym samym ułatwiający jego przebieg.
Wierzono niegdyś, że przywrotnik, dzięki swoim niezwykłym właściwościom regenerującym, może nawet przywracać dziewictwo, stąd jego nazwa.
Obecnie do celów leczniczych zbiera się ziele przywrotnika, czyli jego młode zakwitające pędy.
Preparaty z ziela wykorzystuje się przede wszystkim jako środek ściągający, przeciwzapalny, moczopędny i przyspieszający gojenie ran.
Naparami i odwarami leczy się przewlekłe nieżyty jelit, bolesne wzdęcia, brak łaknienia oraz chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy.
Jako środek pomocniczy stosuje się je również w bolesnym  miesiączkowaniu.  
Ze względu na zdolność zwiększania przyswajalności składników pokarmowych,  używa się ich także przy ogólnym wyczerpaniu i rekonwalescencji po wyniszczających chorobach.
Zewnętrznie odwary z przywrotnika służą do okładów i przepłukiwań w stanach zapalnych spojówek, błon śluzowych jamy ustnej i gardła, a  ponadto,  w  formie  irygacji
w stanach zapalnych narządów rodnych i w upławach.
Okłady nasączone odwarem z ziela przywrotnika leczą rany, oparzenia, owrzodzenia i stany zapalne skóry.
Regenerują tkankę  łączną,  przyspieszają  gojenie  blizn, likwidują plamy i inne uszkodzenia skóry.
Kąpiele z dodatkiem odwaru przywracają uszkodzenia naskórka i naczyń krwionośnych oraz  zmniejszają  widoczność  wszelkich  przebarwień i  znamion  na  skórze.
źródło
źródło

[Obrazek: attachment.php?aid=69226]
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości