Mniszek
#15

Mniszek lekarski (pospolity)
Mniszek lekarski (łac. Taraxacum officinale) zwany też mniszkiem pospolitym lub mleczem rośnie dziko w całej Europie Azji i obu Amerykach. W ogrodach najczęściej jest traktowany jako uciążliwy chwast. Tymczasem mniszek lekarski ma wiele właściwości leczniczych, dzięki którym znalazł zastosowanie w medycynie naturalnej.

Mniszek lekarski, inaczej mniszek pospolity, dmuchawiec lub - błędnie - mlecz,  rośnie na przydrożach, łąkach, w zaroślach oraz jako chwast. Mało kto wie, że mniszek lekarski ma wiele właściwości leczniczych, dzięki którym znalazł zastosowanie w medycynie naturalnej. Do celów leczniczych zbiera się jesienią korzenie roślin starszych, wykopując je z ziemi, myje, usuwa części nadziemne i suszy w suszarni ogrzewanej lub w warunkach naturalnych. Otrzymuje się korzeń mniszka pospolitego. Na wiosnę, gdy roślina wytworzy rozetę liści i wykształci pędy z koszyczkami kwiatowymi w stanie pąków, ścina się całą część nadziemną i suszy w cieniu i przewiewie. Otrzymuje się ziele mniszka pospolitego. Jeżeli po zbiorze ziela odrzucimy pędy kwiatowe, to otrzymamy po wysuszeniu liście mniszka pospolitego. W okresie kwitnienia zbiera się również całe rozkwitające koszyczki kwiatowe, które po wysuszeniu w cieniu i przewiewie dają kolejny surowiec - kwiat mnisza pospolitego.

Mniszek lekarski ma właściwości przeciwnowotworowe?
Tak twierdzą naukowcy z Ontario (Kanada). Odkryli oni, stan niektórych chorych na raka poprawia się po piciu herbaty z mniszka lekarskiego (zawierającej wyciąg z korzenia tej rośliny). Proszek z korzeni mniszka jest od 6 do 10 razy silniejszy, niż to, co można kupić w sklepie i jest liofilizowany, miesza się go z wodą i pije. Badanie obejmuje 6000 dawek herbaty oraz 30 pacjentów z nowotworami krwi, takimi jak białaczka i chłoniaki, które nie reagują na tradycyjne zabiegi. Większość reakcji, które widziałam jest krótkotrwała, ale myślę, że jest to sygnał, iż warto dalej eksperymentować - mówi jeden z autorów badania.

Mniszek lekarski - właściwości. Mniszek poprawia trawienie.
Mniszek lekarski pobudza wytwarzanie żółci przez wątrobę oraz ułatwienie jej przepływu przez drogi żółciowe do dwunastnicy. Następuje wówczas zwiększenie kurczliwości tych przewodów, zwłaszcza pęcherzyka żółciowego, i tym samym przeciwdziałanie zastojowi żółci. Związki czynne mniszka mają również korzystny, aczkolwiek ograniczony wpływ na czynność wydzielniczą trzustki, a zatem i na normalizację całego procesu trawienia. Poza tym mniszek lekarski działa pobudzająco na wydzielanie soku żołądkowego.

Medycyna naturalna zaleca stosowanie przetworów z mniszka w wielu schorzeniach powodujących uszkodzenie wątroby i zmniejszenie wytwarzania żółci, zwłaszcza w stanach rekonwalescencji powirusowym zapaleniu wątroby w zastoju żółci w pęcherzyku żółciowym, w zagrożeniu kamicą żółciową i jej początkach. Mniszek jest także stosowany w niedoborze soku żołądkowego.
W problemach trawiennych warto sięgnąć po odwar z korzenia mniszka lekarskiego. Aby przygotować odwar z wysuszonych korzeni mniszka pospolitego należy dwie łyżki rozdrobnionych korzeni zalać pół litra wrzącej wody i dalej gotować na wolnym ogniu pod przykryciem około 10 minut. Po ostygnięciu przecedzić. Tak przygotowany odwar pije się 2–3 razy dziennie przed jedzeniem jako środek ułatwiający trawienie, żółciopędny, a także odtruwający i moczopędny.
Mniszek lekarski - właściwości przeciwcukrzycowe
Mniszek pospolity działa także nieznacznie przeciwcukrzycowo. Roślina zawiera jako substancję rezerwową węglowodan - inulinę. Substancja ta wpływa pozytywnie na regulację gospodarki węglowodanowej organizmu. Spowalnia wchłanianie cukru z pożywienia do krwi i obniża indeks glikemiczny spożytego pokarmu. Jej stosowanie w żywności jest korzystne dla diabetyków, ponieważ może dodatkowo obniżać poziom glukozy we krwi. Dlatego w ziołolecznictwie jest stosowany jako środek uzupełniający, zwykle w połączeniu z innymi ziołami, w stanach przedcukrzycowych oraz w początkach cukrzyzy (łącznie z właściwą dietą).
Mniszek lekarski - właściwości moczopędne
Mniszek, przez zwiększanie przesączania w kłębkach nerkowych, wykazuje właściwości moczopędne. Ważna jest też zdolność niektórych substancji mniszka tworzenia rozpuszczalnych w środowisku wodnym kompleksów ze szkodliwymi metabolitami, powstającymi w organizmie człowieka. Jest to działanie odtruwające i oczyszczające, nazywane przez niektórych czyszczącym krew. Współczesna fitoterapia poleca stosowanie przetworów z mniszka lekarskiego w chorobach z upośledzeniem czynności kłębków nerkowych i zmniejszeniem dobowej ilości moczu, w obrzękach spowodowanych niedomogą krążenia i nerek, pomocniczo w reumatyzmie, dnie (podagrze), otyłości.
Mniszek lekarski wypłukuje toksyny z organizmu i nie tylko.
Mniszek lekarski wzmacnia odporność
Wywiera korzystny wpływ na czynność fagocytarną białych ciałek krwi, a przypuszcza się, że pobudza również wytwarzanie interferonu, substancji o właściwościach przeciwwirusowych. Z tego względu mniszek może być stosowany w ogólnym osłabieniu organizmu u osób starszych i rekonwalescentów oraz w zwiększonej podatności na choroby infekcyjne i wirusowe.
Mniszek lekarski na odchudzanie
Zwarta w mniszku lekarskim inulina charakteryzuje się niską kalorycznością (150 kcal/100 g) i delikatną słodkością. Jest ok. 10 razy mniej słodka niż cukier. Poza tym inulina może hamować łaknienie i zwiększać uczucie sytości, a dzięki temu poprawiać kontrolę nad ilością spożywanego jedzenia. Jej stosowanie niesie bardzo wiele korzyści zdrowotnych, które również mogą być pomocne w dobie epidemii otyłości.
Mniszek lekarski na choroby skóry
Mniszek lekarski stosowany zewnętrznie przyśpiesza proces gojenia się uszkodzeń skóry, zwalcza kurzajki i brodawki. Do tego celu stosuje się okłady ze świeżych liści lub z białego soku wydzielanego przez nie w momencie złamania.
http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/do...39824.html
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Mniszek - przez Krystyna - 02-11-2011, 20:41
RE: Mniszek - przez LeCaro - 24-04-2018, 01:23
RE: Mniszek - przez LeCaro - 24-04-2018, 01:30
RE: Mniszek - przez LeCaro - 24-04-2018, 01:34
RE: Mniszek - przez LeCaro - 24-04-2018, 01:41
RE: Mniszek - przez LeCaro - 24-04-2018, 01:52
RE: Mniszek - przez LeCaro - 24-04-2018, 02:06
RE: Mniszek - przez LeCaro - 24-04-2018, 02:19
RE: Mniszek - przez LeCaro - 24-04-2018, 02:29
RE: Mniszek - przez LeCaro - 24-04-2018, 02:39
RE: Mniszek - przez LeCaro - 24-04-2018, 02:46
RE: Mniszek - przez Krystyna - 29-06-2018, 00:29
RE: Mniszek - przez Krystyna - 29-06-2018, 00:41
RE: Mniszek - przez Krystyna - 18-07-2023, 23:59
RE: Mniszek - przez Krystyna - 19-07-2023, 01:16
RE: Herbata ziołowa - przez Krystyna - 12-10-2020, 22:14
RE: Herbata ziołowe - przez Krystyna - 14-10-2020, 18:06



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości