Kardamon
#3

   
   
W tym wietnamskim parku narodowym od lat uprawia się kardamon. Tak wyglądają jego zbiory
Coraz więcej podróżników odwiedza Park Narodowy Hoang Lien znajdujący się blisko granicy z Chinami.
Wśród tamtejszych lasów rosną plantacje czarnego Kardamonu, thao qua, kluczowego składnika zupy pho i innych wietnamskich potraw.

Dlaczego Kardamon uprawiany jest w parku?
Do czego go dodajemy i czy jego uprawa jest dobrym źródłem dochodu?
Zbocza gór Hoang Lien zostały po raz pierwszy obsadzone Czarnym Kardamonem pod koniec XX w. jako alternatywa dla opium, który niegdyś był filarem gospodarki kolonialnych Indochin.
Jednocześnie park narodowy jest symbolem powojennych wysiłków Wietnamu mających na celu ochronę jego zróżnicowania biologicznego.
Tu rodzi się pytanie: jak miejsce to może być jednocześnie rezerwatem przyrody i obszarem rolniczym?

Zastosowania Kardamonu: do czego służy Kardamon?
Rozpocząłem moją podróż od Hanoi, ponad 300 km na południowy wschód stąd. Na targu nieopodal mojego starego mieszkania kupiłem sześć strąków czarnego kardamonu za 9000 wietnamskich dongów (1,50 zł).
Były mniej więcej dwa razy większe niż ich zieloni kuzyni osiągający rozmiar paznokcia kciuka i znajdujący szerokie zastosowanie w kuchni indyjskiej.
Miały intensywny dymno-owocowy zapach – skrzyżowanie aromatu pudełka cygar i dzbanka korzennego wina.

Czarny Kardamon, znany jako thao qua, rośnie pod osłoną wysokich drzew wzdłuż koryt strumieni w lasach porastających wysokie partie gór.
W formie suszonej przyprawy używany jest w pho, wszechobecnej wietnamskiej zupie z makaronem i kilku innych popularnych potrawach. Trinh Thi Quyen
Sprzedawca, od którego kupiłem strąki, wyjaśnił, że dymny posmak jest dopełnieniem smaku cynamonu i anyżu, pozostałych charakterystycznych członków przyprawowego tria zupy pho.

Thao qua to odmiana rzadziej spotykana na zachodnich rynkach niż zielony kardamon.
Jest sprzedawana głównie chińskim kupcom i wykorzystywana w tradycyjnej medycynie jako lek na zaparcia i inne przypadłości.
Wciąż rosnący popyt w Chinach uczynił Sa Pa ważnym ośrodkiem handlowym dla tej przyprawy.
więcej tutaj

[Obrazek: attachment.php?aid=69226]
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Kardamon - przez Krystyna - 29-11-2011, 12:55
RE: Kardamon - przez Krystyna - 23-06-2022, 23:37
RE: Kardamon - przez Krystyna - 13-01-2023, 23:08
RE: Kardamon - przez Krystyna - 13-01-2023, 23:39
RE: Kardamon - przez Krystyna - 13-07-2023, 15:52
RE: Kardamon - przez Krystyna - 28-07-2023, 22:14
Kardamon - przez Krystyna - 23-10-2022, 21:56



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości