10 buław
#13

Ostatnio w wątku "Dla początkujących i nie tylko" dyskutowałyśmy z Basią na temat karty 10 buław z talii Japaridze Tarot.
Oto ta karta:
[Obrazek: BMmEpOs.jpg]

Przesłanie tej karty było niezrozumiałe, więc sięgnęłam do książeczki dołączonej do talii...

Zacytuję naszą wymianę zdań z Basią (w poprzednim wątku) na temat tej karty:

LeCaro
"zamieszczam skan z mojej książeczki, może coś Wam wyjaśni - nie wiem czy tekst będzie dobrze widoczny, ale książeczki nie da się bardziej otworzyć. W skrócie chodzi o to, że król gestem ręki posyła swojego rycerza (konia szachowego) przeciwko swojemu przeciwnikowi biskupowi. Karta ma symbolizować ciężar jakim jest odpowiedzialność za własne działania i ciężar podejmowania ważnych decyzji. Władza królewska ma swoje minusy: na królu ciąży ogromna odpowiedzialność, gdyż decyzje jakie podejmuje król są brzemienne w skutki ponieważ dotyczą nie tylko jego samego ale i ludzi którzy są od niego zależni, są z nim związani - rycerzy i poddanych."

Barbara40
"LeCaro próbowałam odgadnąć jaka to karta... Bezradny ale nie dociera do mnie ten obraz w niej zawarty Bezradny Teraz wyjaśniłaś, że można i tak pokazać 10 buław ok Myśli każdy jest kowalem swego losu, ale to dla mnie jest jakby ... nie wiem, brak mi teraz słów aby to wyjaśnić, ale graniczy to z zaszufladkowaniem tej karty .... jest ci ciężko, nosisz zbyt wielki ciężar na swoich barkach dlatego, że to twoja wina, bo takie a nie inne decyzje podejmowałeś ...?? Myśli
Nie wiem czy mnie dobrze rozumiesz... nie widzę na tej karcie nic co by również mówiło o innych aspektach tej karty jak np. obrona własnych osiągnięć, czy też wzmożona aktywność fizyczna, udane życie towarzyskie, a przecież to też jest w plusach oczywiście zawarte w tej karcie.... mnie jakby ogranicza ten wizerunek, obraz tej karty. Więcej widzę minusów jak np. brak możliwości rozwoju - w szachach podobna sytuacja mówi o szachu i jeśli wykonasz zły ruch to będzie też i szach - mat, brak perspektyw, niechęć do zmian (król wysługuje się skoczkiem), obłuda intrygi... Myśli Nie wiem jak cała talia bo jej nie znam, ale ta karta w moim odczuciu ... odpada."


Przenoszę więc dalszą dyskusję tutaj, do właściwego tematu, i udzielam Basi mojej odpowiedzi. Uśmiech ...

...Myślę jednak że 10 buław to karta, która często pokazuje przygniecenie problemami, odpowiedzialnością, koniecznością robienia wielu rzeczy na raz - no takie coś w rodzaju "stanu przedzawałowego". Oczko I niejednokrotnie do tego miejsca zaprowadziły nas nasze poprzednie decyzje i sposób postępowania, z czego sobie często nie zdajemy sprawy - przedstawienie 10 buław w ten sposób ma nam to uświadomić. Z jednych decyzji wypływają następne i w końcu nie panujemy już nad tą sytuacją tak jakbyśmy chcieli.
Mówisz, że w takim ujęciu widzisz w tej karcie więcej minusów - a dla mnie rzeczywiście 10 buław ma więcej minusów niż plusów, bo zawsze w jakimś sensie mówi o tym że mamy więcej niż potrzebujemy lub niż byśmy chcieli (obojętne dobrego, czy złego). Ale jednocześnie ma jeden podstawowy plus: jest kartą inspirującą do tego by się zastanowić dlaczego tak się stało i czy jest nam to wszystko potrzebne, dlaczego znaleźliśmy się w tym miejscu w jakim jesteśmy i - czy nie lepiej sobie trochę odpuścić, nie być taką "Zosią-Samosią", cieszyć się życiem i pozwolić by inni przejęli za nas część odpowiedzialności.
W jednej z talii na karcie 10 buław widziałam dodatkowy opis: "burden" (ciężar) - i myślę że to słowo najlepiej określa tę kartę.
Król pokazany na karcie 10 buław z Japaridze Tarot też nie musiałby osobiście wydawać rozkazów i zdać się na swoich doradców... ale woli to zrobić sam. Dlaczego?

A tak nawiasem mówiąc: w obliczu tych "ciężarów" o których tyle pisałam w związku z 10 buław - znalazłam lekkie i łatwiutkie przedstawienie tej karty i jakoś tak mnie ono rozśmieszyło... nie wiem czemu... no takie 10 patyczków po prostu. Lol
[Obrazek: ViUyCdC.gif]
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości