Przesądy, zabobony

Super temat, każdy ma swoje zabobony... czytając waszych stwierdzam że u mnie w rodzinie większość również funkcjonuje Rotfl Z takich pozostałych dodałbym że nie witamy się przez próg, zawsze przeskakuje na drugą stronę jak komuś podaję rękę Rotfl
Z tymi grobowymi zabobonami to jeszcze są takie że przewracało się stołki na których stała trumna (za czasów jak 3 dni trzymano nieboszczyka w domu)... jak również najbardziej znany i przestrzegany - niesienie zwłok nogami do przodu... kiedyś czytałem że ma to początki w lęku by duch nie wrócił do domu... miał wyjść i nie wracać a nie spoglądać na dom kiedy go wynoszono do kościoła. Czytałem o przypadkach że wynoszono trumne przez okno lub nawet wykuwano kiedyś dziurę w ścianie by ducha zdezorientować i zapobiec jego powrotowi...

Co do 13 to tak jak wspomniała perełka, ma związek z pogromem templariuszy... również jest synonimem wyjścia poza pełnię i perfekcjonizm (12 była bardzo podzielną liczbą dla różnie skompletowanych rodzin - dzieliła się rzez 2, 3, 4, 6 - każdy dostawał równą część Język ... jak wiemy wszystkiego jest po 12 (zodiak, miesiące, godziny itp.). 13 była wyłamaniem się poza system. U nas jest też zwyczaj że nie powinno się w 13 siadać do stołu - na ostatniej wieczerzy źle to się skończyło XD

Z tym pukaniem w niemalowane to czytałem ze chodziło o to by zagłuszyć wymawiane na głos marzenia... wierzono wszak że psotne chochliki zamieszkujące domostwa mogły dla zabawy krzyżować domownikom plany... dlatego mówiąc o nich pukało się w drewniane ściany by duszki nie podsłuchały i nie przeszkadzały.

Łapanie za guzik było też niejako zabiegiem magicznym polegającym na przeniesieniu szczęścia na amulet - kiedyś te ozdobne guziki szat służyły również za amulety... dlaczego kominiarz? Bo to po jego wizycie w chacie znów było ciepło, wyczyszczony komin, brak dymu i sadzy... same plusy po wizycie tego pana Oczko Łapano więc szczęście widząc go i przenoszono na amulety te ładne i w końcu te mniej piękne Język
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości