Przesądy, zabobony

Zbite lustro

Mówi się, że gdy zbijemy lustro, czeka nas aż siedem pechowych lat. Wiele osób mocno wierzy w to, że nie wolno przejrzeć się w rozbitym lustrze, bo to właśnie przynosi największego pecha. Czy to nie zadziwiające wierzenie? Skąd się wzięło?
Najprawdopodobniej chodzi o to, że dawniej lustra stanowiły bardzo luksusowy towar. Zniszczenie go było ogromną stratą finansową, czego bardzo się obawiano.
Wierzenie o pechu przetrwało długie lata. Dziś wiele osób jest zdania, że lepiej dmuchać na zimne. Gdy już więc zdarzy nam się, że rozbijemy szklaną taflę, mamy jeszcze szansę na ratunek. Resztki zbitego lustra trzeba zakopać, najlepiej na rozstaju dróg. To może odgonić od nas pecha.
Nie tylko lustrzane odłamki są dla nas niebezpieczne. Innym związanym z lustrem przesądem jest zasłanianie luster w domu, w którym ktoś zmarł. To ważne, ponieważ przez odkryte lustro zmarły może sprowadzić śmierć na kolejne bliskie osoby.


Czarny kot

Jedni zadają pytanie: Jak taki słodki kociak może wywoływać pecha? Jakim cudem? Przecież to nierealne! Inni są pewni, że czarny jak smoła kot, to samo zło. Gdy stanie na drodze, cały dzień można uznać za zmarnowany. Dlaczego domniemanego pecha przynosi czarny, a nie biały kot? Wszystko dlatego, że w wielu kulturach na całym świecie, zwierzęta te traktowane były lub nadal są, jako powiązane z czarną magią. Właśnie czarne koty na kolanach trzymają magowie i czarownice. Wniosek jest prosty - strach przed właścicielami czarnych kotów przeniósł się na miłe zwierzęta.

Przejście pod drabiną

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, ile nieszczęścia może przynieść zwykła drabina, a dokładniej przechodzenie pod nią. Lepiej tego nie robić, ponieważ niemal zawsze oznacza to jakieś niebezpieczeństwo i życiową szkodę. Niezamężna kobieta, która przechodzi pod drabiną, może nigdy nie znaleźć męża. Zdarza się, że przejście pod drabiną może być zapowiedzią śmierci osoby przechodzącej pod nią lub kogoś z jej rodziny.
Skąd się wzięło to dziwne wierzenie? Najprawdopodobniej stąd, że dawniej drabin używano do stawiania szubienic oraz wieszania i odcinania pętli z szyi skazańca.

Rozsypywanie soli

Dla wielu osób to zawsze zły znak. Rozsypana sól to zapowiedź domowej kłótni lub nieporozumień z najbliższymi. Aby zniwelować dramatyczne skutki takiego wypadku i uchronić się przed awanturą, wystarczy jak najszybciej szczyptę soli rzucić ją przez lewe ramię. Ma to choć na chwilę oślepić diabła, który czai się za plecami, zwykle po lewej stronie.

Strach przed trzynastką

Trzynastka „sławna jest” niemal na całym świecie. Przed jej pechowym działaniem boją się mieszkańcy Estonii, Niemczech, Funlandii, Austrii, Szwecji, Danii, Belgii, Słowacji, Czechach, Słowenii, Bułgarii, czy Norwegii. W większości miejsc na świecie trzynastka pecha przynosi w piątek. Są jednak i takie, w których dniem nieszczęście może być trzynastego we wtorek. Tak jest choćby w Grecji, Rumunii i Hiszpanii.
Niestety, nie ma możliwości, by całkowicie uchronić się przed pechowym piątkiem, bowiem trzynastego może w ciągu jednego roku przypaść co najmniej raz i maksymalnie trzy razy. Nie ma natomiast możliwości, aby w ciągu roku nie było ani jednego takiego dnia.


zrodlo:internet
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości