Dla miłośników astronomii

Witam Wszystkich Uśmiech
Chciałbym trochę odkurzyć wątek bo bardzo ciekawy i troszeczkę się przykurzył  Oczko
Opis planet które można zobaczyć na naszym niebie w kwietniu 2022r.
Opis ów pochodzi ze strony polskiastrobloger.pl.

MERKURY - wchodzi w okres najlepszej widoczności wieczornej w całym 2022 roku. Okres ten rozpocznie się w połowie miesiąca i potrwa do pierwszych wieczorów maja. 15 kwietnia pierwszy raz o zmierzchu cywilnym elewacja Merkurego wynosić będzie przynajmniej 5 stopni - to nisko, ale wystarczająco dla jego zauważenia z miejsca o odsłoniętym zachodnim horyzoncie i w razie dobrej przejrzystości powietrza. Z wieczora na wieczór elewacja Merkurego będzie rosnąć, a czas jego widoczności wydłużać, co umożliwi w ostatniej dekadzie kwietnia jego obserwacje nawet na wyraźniej już pociemniałym niebie. Od 22 kwietnia o zmierzchu cywilnym elewacja wynosić będzie już 10 stopni, a 28 kwietnia znajdzie się on w maksymalnej elongacji wschodniej świecąc niemal 12 stopni nad horyzontem o zmierzchu cywilnym, 8 stopni o zmierzchu żeglarskim i zachodząc dopiero ponad 135 minut po Słońcu. Jednocześnie wraz z osiągnięciem maksymalnej elongacji wschodniej Merkury zbliży się do Plejad na 1,5 stopnia, rozpoczynając przejście w bezpośrednim sąsiedztwie tej gromady, które przy porównywalnym dystansie można będzie obserwować jeszcze kilka sąsiadujących wieczorów.

WENUS - widoczna na początku miesiąca bardzo krótko przed wschodem Słońca. Na początku kwietnia o świcie cywilnym elewacja najjaśniejszej z planet wyniesie niespełna 5 stopni i z każdym dniem będzie ona coraz niższa. Pod koniec miesiąca w tym samym punkcie świtu zdoła się ona wspiąć już tylko na 2 stopnie, praktycznie niknąc z oczu obserwatorom.
MARS - widoczny nad ranem krótko przed wschodem Słońca około 15 stopni na zachód od Wenus. Czerwona Planeta dopiero zaczyna wstępowanie na firmament i jest co najwyżej "do odhaczenia" jako zauważony obiekt, aniżeli do obserwacji z prawdziwego zdarzenia. O świcie cywilnym elewacja planety wynosi w kwietniu około 5 stopni; jasność rośnie nieznacznie z 1 do 0,8 mag.
JOWISZ - niewidoczny po niedawnej koniunkcji ze Słońcem. Z końcem miesiąca zbliży się do Wenus na około 45 minut łuku, jednak przy elewacji 2 stopni o świcie cywilnym koniunkcja ta nie będzie obserwowalna - co najwyżej w warunkach nieba dziennego dla zaprawionych w tego typu obserwacjach amatorów.
SATURN - widoczny bardzo nisko nad ranem krótko przed świtem. Położony między Wenus a Marsem, Saturn widoczny będzie w porównywalnie bardzo trudnych warunkach. O świcie cywilnym 1 kwietnia elewacja wyniesie 4 stopnie, 30 kwietnia wzrośnie do 8 stopni. Jasność Saturna w kwietniu jest stała i wynosi 0,8 mag.
URAN - widoczny głównie w pierwszej dekadzie miesiąca około 10 stopni nad północno-zachodnim horyzontem, w pierwszych dwóch godzinach od zachodu Słońca. Planeta coraz wyraźniej zmierza ku koniunkcji z Dzienną Gwiazdą i już po kilku pierwszych wieczorach kwietnia zacznie się stawać niewidoczna przechodząc na coraz jaśniejsze tło nieba, tracąc jednocześnie wysokość. Jeszcze 3 kwietnia warto skorzystać z ostatniej w tym sezonie okazji na ujrzenie świecącego z jasnością 5,8 mag. Urana w towarzystwie Księżyca oddalonego o około 50 minut łuku - szczegóły tej koniunkcji w trzecim rozdziale dzisiejszego tekstu.
NEPTUN - niewidoczny.




Źródło:
https://www.polskiastrobloger.pl/2022/04...-roku.html
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości