Obsidian
#12

Polscy turyści, będąc w Meksyku, prawie zawsze się na niego natkną.
Zachwycają się jego połyskiem, głęboką czernią, a jednocześnie często boją się wziąć go do domu, gdyż myślą, że sprowadzi na nich nieszczęście.
Mowa o Obsidian, skale magmowej, popularnie zwanej szkłem wulkanicznym.
Obsidian powstaje w wyniku bardzo szybkiego stygnięcia lawy, a swoją strukturą przypomina szkło.
Najpopularniejszy jest ten kruczoczarny, ale są też inne odmiany Obsidianu: brązowy, ciemnozielony (w słońcu przybiera złotawy odcień), tęczowy, szary (srebrzysty), pomarańczowy i śnieżny (czarny w białe plamy przypominające płatki śniegu).
Występuje nie tylko w Meksyku, ale również w wielu innych zakątkach świata, np. na Islandii, w USA, Peru, Gwatemali, Armenii, Gruzji, Rosji, Japonii oraz we Włoszech (Wyspy Liparyjskie).

Na terenie dzisiejszego Meksyku, w czasach prekolumbijskich, Obsidian był używany przede wszystkim przez mieszkańców Teotihuacanu, Tolteków i Azteków.
Jego zastosowanie było bardzo szerokie. 
Indianie robili z Obsidian wiele przedmiotów codziennego użytku, takich jak noże, brzytwy, groty do strzał, lustra, biżuterię.
To właśnie nożami wykonanymi z Obsidian kapłani wyrywali jeńcom wojennym serca i składali w ofierze Bogowi słońca Tonatiuh. 
Toltekowie, jak również Aztekowie, spadkobiercy systemu wierzeń Tolteków, uważali, iż codziennie należy poświęcić przynajmniej jedną osobę, a jej bijące jeszcze serce złożyć w darze właśnie Tonatiuh, by na drugi dzień Słońce mogło wstać i aby świat się nie skończył
.
Robiono z niego również rytualne maski i figurki przedstawiające różne bóstwa.
Najbardziej znanym eksponatem z czasów imperium Azteków jest waza przedstawiająca małpę w ciąży, wykonana około roku 1400 n.e.
Obecnie oryginał można podziwiać w Muzeum Antropologii w Mieście Meksyk, natomiast kopię można nabyć w wielu miejscach z pamiątkami i wyrobami rękodzielniczymi.
Dziś figurki, maski i inne przedmioty z Obsidian wykonuje się przy użyciu tarcz diamentowych, natomiast nadal tajemnicą pozostaje, jak została wyrzeźbiona i wypolerowana słynna małpa w ciąży za czasów Azteków.
Część naukowców, zwłaszcza tych, którzy są gorącymi zwolennikami teorii Ericha von Dänikena, sądzi, że to przybysze z kosmosu dali Aztekom niezwykłą technologię, dzięki której możliwe było wykonanie owej wazy.

Często ten czarny kamień stosowany był przez Indianki w ciąży jako amulet, mający chronić płód przed negatywnym wpływem zaćmień Słońca i Księżyca, jak również przed klątwami.
Obsidian służył także jako środek znieczulający.
Wystarczyło do bolącego miejsca przyłożyć kamień, a po kilkunastu minutach ból ustępował.
Odnaleziono także narzędzia chirurgiczne wykonane właśnie z Obsydianu, gdyż jego krawędzie są bardzo ostre i takie ostrza idealnie spełniały rolę skalpeli.
W czasach prekolumbijskich nie używano narzędzi metalowych.

Dzisiaj z Obsdian wykonuje się przede wszystkim pamiątki dla turystów.
Najwięcej kopalni i warsztatów Obsdian jest w okolicach strefy archeologicznej Teotihuacan.
Wyrabia się tam przepiękne rzeźby, figurki o przeróżnych kształtach oraz maski, często wykańczane srebrem lub inkrustowane kamieniami półszlachetnymi, takimi jak Turkus, Jadeit, Agat, Malachit itp.
Wzornictwo tych wyrobów inspirowane jest przede wszystkim motywami prekolumbijskimi, ale w zasadzie wszystko zależy od inwencji twórczej rzemieślnika, który wykonuje dany przedmiot.
Dlatego też, oprócz masek azteckich Bogów i figur pochodzących z kultury Majów czy Olmeków, można znaleźć Obsidian słoniki na szczęście, delfiny, koty, żółwie, żaby, kule, piramidki, wisiorki, a nawet wahadełka.
A wszystko po to, by zaspokoić gust najbardziej wybrednego turysty.

Obsidian ceniony jest nie tylko przez turystów, ale również przez osoby zajmujące się ezoteryką i terapiami naturalnymi.
Używany jest do masaży relaksacyjnych, robi się z niego amulety, by podobnie jak w dawnych czasach chronić nienarodzone dzieci.
Uważa się, że ten czarny kamień odpowiada czakrze podstawy (I czakra).
Szczególnie polecany jest osobom spod znaku Koziorożca, ale dobrze oddziałuje również na zodiakalne Byki, Panny, Wodniki i Skorpiony.
Nie powinny go stosować osoby o niezrównoważonej psychice, gdyż może on wprowadzić jeszcze większy chaos w ich życie.
Zalecany jest natomiast przy depresji, ponieważ jego czarna powierzchnia jest jak zwierciadło dla duszy, w którym można ujrzeć swoje problemy, nawet te głęboko zepchnięte w podświadomość.
Kiedy skrywane problemy, troski, lęki i inne sprawy, o których wolelibyśmy nie pamiętać, ujrzą światło dzienne, łatwiej jest je pokonać, a energia emanująca z Obsydianu ma nam w tym pomóc.
Obsydian jest dobrym prezentem dla osoby, która często jest wykorzystywana przez otoczenie, gdyż minerał ten wzmacnia siłę woli.
Często stosowany jest też do uśmierzania bólu, zwłaszcza przy problemach z układem kostnym.
Należy przyłożyć Obsidian na bolące miejsce i trzymać od 7 do 20 minut.
Obsidian ma wiele pozytywnych zastosowań, a oprócz tego może być świetnym elementem dekoracyjnym.
Tekst i zdjęcia
Ewa Krajewska z Meksyku
Obsidian i woda, w której moczył się ten minerał przez 6 godzin, wspierają leczenie schorzeń układu pokarmowego, schorzeń wirusowych i bakteryjnych. Wzmacniają mięśnie.  
Pomagają także przy przemęczeniu intelektualnym, wyczerpaniu, a także przy tzw. ociężałości umysłowej.
źródło
źródło
źródło

[Obrazek: attachment.php?aid=69226]
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości