Kwarce
#1

   
Quartz-Kwarc
Quartz to twardy, krystaliczny minerał złożony z krzemionki ( dwutlenek krzemu ).
Atomy są połączone w ciągłą strukturę czworościanów krzemowo-tlenowych SiO 4, przy czym każdy tlen jest dzielony między dwa czworościany, co daje ogólny wzór chemiczny SiO 2
Kwarc jest drugim najbardziej rozpowszechnionym minerałem w skorupie kontynentalnej Ziemi, po skaleniu

Słowo „kwarc” pochodzi od niemieckiego słowa „Quarz”, które miało taką samą formę w pierwszej połowie XIV wieku w średnio-wysoko-niemieckim i wschodnio-środkowo-niemieckim i które pochodziło z polskiego gwarowego terminu kwardy, co odpowiada czeskiemu terminowi tvrdý („twardy”).
Starożytni Grecy nazywali kwarc κρύσταλλος ( krustallos ) wywodzącym się ze starożytnego greckiego κρύος ( kruos ) oznaczającego „lodowaty zimno”, ponieważ niektórzy filozofowie (w tym Teofrasta ) najwyraźniej wierzyli, że minerał jest formą przechłodzonego lodu.
Obecnie termin Kryształ Górski jest czasami używany jako alternatywna nazwa przezroczystego, grubokrystalicznego Kwarcu.

Odmiany (według mikrostruktury)
Chociaż wiele nazw odmian powstało w przeszłości na podstawie koloru minerału, obecne schematy nazewnictwa naukowego odnoszą się głównie do mikrostruktury minerału.
Kolor jest drugorzędnym identyfikatorem minerałów kryptokrystalicznych, chociaż jest głównym identyfikatorem odmian makrokrystalicznych.

Major varieties of Quartz
Type Color and description Transparency
Herkimer Diamond
Rock Crystal
Amethyst
Citrine
Ametrine
Rose Quartz
Chalcedony
Carnelian
Aventurine
Agate
Onyx
Jasper
Milky Quart
Smoky Quartz
Tiger's Eye
Prasiolite
Rutilated Guartz
Dumortierite Quartz
Prase

Wiele odmian kolorystycznych ma barwę wynikającą z aktywności centrów barwnych, zostały one wzbudzone przez promieniowanie występujące naturalnie w środowisku ich występowania, przykładami są Kwarc Dymny, Ametyst.
Stosuje się też modyfikację barwy kwarcu przez napromieniowywanie promieniowaniem gamma i przez wyżarzanie kryształów o nieatrakcyjnej barwie.
Przykładowo wydobywane w Brazylii Ametysty o nieatrakcyjnych barwach poddaje się wyżarzaniu w temperaturze do 470 °C otrzymując kamienie o żółtym zabarwieniu podobne do cytrynu.
Białe zabarwienie Kwarcu, najsilniejsze w Kwarcu Mlecznym, występujące najczęściej w grubokrystalicznych żyłach Kwarcu, wywołane jest występującymi licznie niewielkimi wtrąceniami wody i gazu.
Wskazuje to na związek krystalizacji z procesami hydrotermalnymi, zachodzącymi w skałach w ostatnich etapach zastygania magmy
Spotyka się kryształy, w których Kwarc Mleczny występuje jako mętne fantomy wewnątrz Kryształu Górskiego, Ametystu, Cytrynu lub Kwarcu Dymnego.
Mleczny Kwarc mógł powstać na wczesnym etapie wzrostu kryształu, a późniejszy etap wzrostu czystego Kwarcu pokrył Mleczny Kwarc.
Ametyst z mlecznym wnętrzem zwany jest Jodełką Ametystu
https://en.wikipedia.org/wiki/Quartz
źródło
źródło

[Obrazek: attachment.php?aid=69226]
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości