Co znaczą symbole roślin i zwierząt w Tarocie
#9

Szanowy Panie Marzycielu,

miałam okazję przeczytać wcześniejsze posty pisane przez Pana i biorąc pod uwagę także ten powyższy pomyślałam, że do listy polecanych lektur może jest Pan wstanie dopisać jeszcze kilka. Otóż lata temu, na 1 roku historii sztuki miałam zajęcia ze specjalistką od personifikacji i alegorii (niestety dzisiaj nie mam jak się z nią skontaktować). Jeśli chodzi o te drugie, to pokazała nam wizerunek identyczny z kartą Gwiazdy (gwiazda na niebie, a pod nią naga kobieta czerpiąca wodę do dzbana). Pojawiło się kilka innych wizerunków, które rozpoznałam np. Retorykę, która obrazowana jest do dzisiaj na karcie Królowej Mieczy i oczywiście cnoty kardynalne jak Sprawiedliwość, Męstwo (Siła), Umiarkowanie. Niestety, notatnik z tamtego okresu mi zaginął i nie mogę znaleźć informacji, czym była scena z Gwiazdą w czasach powstania i używania jej. Jest jakiś słownik tego typu dzieł, gdzie mogę to ponownie odnaleźć? Jestem pewna, że lista takich słowników też może pomóc też przy roślinach i zwierzętach - były one w tamtym okresie często tylko jednym z wielu elementów alegorii (czyli całych scen oznaczających jakąś myśl).

Z góry przepraszam, jeśli jest to łatwe do znalezienia, a mi mimo wszystko umknęła ta informacja. Przyznaję, że dopiero od jakiegoś czasu staram się chomikować i posegregować tego typu informacje i wielu książek jeszcze nie przeczytałam, stą może moje głupie pytania o źródła - chciałabym od razu sięgnąc po książki, które dadzą jakieś odpowiedzi, zamiast przedzierać się przez tuziny tomów i nie znaleźć ani jednej, maleńkiej wzmianki, jakby to pewnie wyglądało, gdybym poszła z miejsca do biblioteki bez żadnej świadomości co "ugryźć" najpierw (wcześniejsze studia pomogły mi tylko trochę, ale nie za wiele - gdyż po prostu uznałam, że nie dają żadnych perspektyw na późniejszy zarobek i, w sumie słusznie, je... rzuciłam). Czy „Słownik symboliki biblijnej. Obrazy, symbole, motywy, metafory, figury stylistyczne i gatunki literackie w Piśmie Świętym” się nada w temacie, o który pytam? Albo "Ikonologię Cesarego Ripa" wymieniona wyżej przez Aur Ganuza?
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Co znaczą symbole roślin i zwierząt w Tarocie - przez Antares - 03-04-2012, 19:15
RE: Co znaczą symbole roślin i zwierząt w Tarocie - przez Marzyciel - 24-04-2017, 19:29
RE: Co znaczą symbole roślin i zwierząt w Tarocie - przez Dąbrówka - 27-04-2017, 10:26
RE: Co znaczą symbole roślin i zwierząt w Tarocie - przez Barbara - 27-04-2017, 23:51
RE: Co znaczą symbole roślin i zwierząt w Tarocie - przez Marzyciel - 27-04-2017, 17:48
RE: Co znaczą symbole roślin i zwierząt w Tarocie - przez Marzyciel - 27-04-2017, 22:25
RE: Co znaczą symbole roślin i zwierząt w Tarocie - przez Dąbrówka - 28-04-2017, 07:37



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości