Beltaine
#4

Jeszcze troszkę informacji o święcie Beltaine zaczerpniętych z książek Mirosława Winczewskiego - "Moc świec i kolorów na co dzień." , oraz "Moc kadzidełek olejków i ziół."

Wigilia majowa (noc z 30 kwietnia na 1 maja) zwana także świętem Beltaine, Dniem Krzyża lub Nocą Walpurgii. Jest to również święto płodności i seksualności. Beltaine znaczy dosłownie " Ognie Bela". Najbardziej jest znana historycznie Walpurgia, saksońska bogini płodności. Najbardziej tajemnicze i jednocześnie najbardziej znienawidzone przez Kościół święto pogańskie ze względu na jego rozwiązłość. Święte kamienie na tę noc to pomarańczowy karneol, różowy kwarc, szafir i szmaragd. Tej nocy palono ognie i przepędzano między nimi bydło, by palący ogień je błogosławił.
Wiedźmy i czarownice zbierały w tę noc źródlaną wodę do sporządzania miłosnych czy uzdrawiających magicznych eliksirów. Ołtarz budowano zawsze w kształcie słupa, który miał przypominać fallusa. Ołtarz miał symbolizować płodność. Kolory świec używanych w tę noc to podstawowe kolory tęczy.
Beltaine to święto Sabatu, w pogańskiej magii święta te zamykały Roczne Koło Roku i powtarzały się cyklicznie. Podczas tych sabatów odbywały się również zloty czarownic, które wznosiły modlitwy do odpowiednich bogiń, czyniąc przy tym rytuały. Każdy z Sabatów jest odpowiedni do określonego rodzaju magii. Podczas Beltaine odpowiednimi kadzidłami są bez, boswellia, róża, żółte pierwiosnki. W tę noc mogą się spełnić wszystkie marzenia, błogosławieństwa, modlitwy czy dziękczynienia. Możemy też odegnać prześladującego nas pecha.

[Obrazek: beltanetree.jpg]
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości