Numeracja kart Siła i Sprawiedliwość
#29

Tarofides napisał(a):Mnie zamiana kolejności Mocy i sprawiedliwości nie przekonuje Nie przekonuje mnie argumentacja numerologiczna przedstawiona przez Banzhafa.

No i słusznie. Do każdego przemawiają inne argumenty i każdy ma prawo do własnego zdania. Myślę jednak, że warto jednak poczynić minimalny wysiłek, by poznać i zrozumieć argumenty z obu stron.

Cytat:Myslę że istotnym pytaniem jest "kiedy Waite zamienił kolejność tych kart" Myśli Mógł przeciez zrobic to znacznie wczesniej przed wydaniem swojej talii tarota. Wprowadzić swoja kolejnośc do Zakonu i teraz może to wyglądać jakby tylko korzystał z tajemnic bractwa. Aczkolwiek temat Zakonu nie i nteresował mnie wystarczająco, aby zagłebiac się weń. Na pewno Aur Ganuz orientuje sie lepiej.

Z historycznego punktu widzenia, nie ma cienia wątpliwości, że Waite dowiedział się o tej kolejności w Zakonie. Dotrzymywanie tajemnicy, zwłaszcza w tajemnych stowarzyszeniach okultystycznych, było w tamtych czasach naprawdę surowo przestrzegane i informacje na temat Zakonu zaczęły przeciekać dopiero później za sprawą Crowleya, przynajmniej dziesięć lat po tym, jak Waite stał się członkiem G.D.


Cytat:Chciałbym tylko jeszcze zauważyć, że w tarocie RW niewiele jest Kabały, zaledwie na 2 kartach (no dobra, może na trzech) jest nawiązanie do Drzewa Życia i to wszystko. W porównaniu do tarota Wirth'a to naprawdę mizeria.

Nooo, to trochę temat rzeka i nie na 5 minut przed wyjściem do pracy, powiedzmy więc, że się zgodzę Oczko

Cytat:Myslę że w przestawieniu kolejności chodziło o zgodność z Zodiakiem, bez tych wstecznych konotacji z Kabałą, o których pisał Ganuz. Zamiana Mocy i Sprawiedliwości w kartach tarota spowodowała zgodność kolejności kart ze znakami zodiaku, ot i wszystko.

Bez 'wstecznych konotacji z kabałą' nie byłoby takiego przyporządkowania astrologicznego, jakie jest, bo co innego sprawiałoby, że Baran zaczyna się dopiero od piątej karty i znaki zodiaku przeplatają się z planetami bez ładu i bez składu?


Na wcześniejsze pytania i komentarze postaram się odpowiedzieć po powrocie z pracy.

Pozdrawiam
Aur Ganuz
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Sprawiedliwość i Siła - przez SmekT - 14-09-2019, 12:32



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości