Numeracja kart Siła i Sprawiedliwość
#48

Aur Ganuz, doprawdy bardzo rozległa wiedza - tylko pogratulować i cieszyć się, że można się sporo dowiedzieć z Twoich postów. Ogólnie cała dyskusja bardzo ciekawa Uśmiech KatiJo - gratuluję odwagi w przedstawieniu własnej koncepcji patrzenia na karty!

Mnie takiej odwagi zdecydowanie brakuje (przynajmniej na dzień dzisiejszy) do przedstawienia mojego rozumienia patrzenia na system, jaki tworzą karty Tarota. Przede wszystkim odnoszę jednak wrażenie, że Tarot i Kabała pierwotnie były dwoma odrębnymi systemami, że Tarot nie jest "dzieckiem" Kabały, a został przez nią zaanektowany. Stąd próba zrozumienia Tarota poprzez wpisanie go w Kabalistyczne Drzewo Życia, porządkowanie go zgodnie z tradycją kabalistyczną... przyniosło obraz zniekształcony. Oczywiście, ta tradycja silnie narosła i nie mnie z nią polemizować. W oczach innych to ja mogę się mylić i nie mam żadnych argumentów do obrony mojego zdania Uśmiech

Moje myślenie i patrzenie na karty pokrywa się z tym, co napisał Tarofides:
Cytat:I to mam własnie na myśli, że być może w ogóle Kabała nie ma nic wspólnego z Tarotem, więc jest słabym argumentem za kolejnością kart. Karty tarota zostały powiązane później z Kabałą i zresztą koncepcji jest co najmniej kilka.

Rozmowa toczyła się głównie jednak na temat numeracji kart Tarota, więc moje pytanie - szalenie mnie to interesuje Uśmiech

Cytat:Dwa sprostowania - Sermones de Ludo Cum Aliis, najstarszy dokument opisujący karty tarota przedstawia je w zupełnie innej kolejności, niż stosowane dzisiaj. Później stosowana sekwencja, która urzywana jest do dziś, przetrwała drogą selekcji naturalnej

Aur Ganuz, czy masz gdzieś "pod ręką" tę zupełnie inną kolejność? Oczko Byłabym naprawdę bardzo wdzięczna.
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Sprawiedliwość i Siła - przez SmekT - 14-09-2019, 12:32



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości