Numeracja kart Siła i Sprawiedliwość
#61

Rani napisał(a):co do innej numeracji kart ,znalazlam tez i taka kolejnosc kart:
<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.tarotpassages.com/vieville.htm">http://www.tarotpassages.com/vieville.htm</a><!-- m -->
Tarot Jacques Vieville

Ciekawy link, dzięki!


Rani napisał(a):
Aur Ganuz napisał(a):
Rani napisał(a):Aur Ganuz, czytales moze ksiazke ''Droga Tarota'' Banzhafa? Jesli tak, to co sadzisz o teorii w niej przedstawionej?

[...]W pierwszym zdaniu stwierdza np. że tarot jest wyrocznią używaną od XVI w. - możliwe, że angielski tłumacz przekręcił sens tego zdania.
oryginal jest po niemiecku, sprawdze w oryginale, co tam naprawde jest napisane..Ale wydaje mi sie, z tego co pamietam( glowy nie dam sobie za to uciac), ze chodzilo Mu o to, ze nie ma dokumentow i dowodow na to ze przed tym czasem Tarot byl uzywany konkretnie do wrozenia, przepowiadania przyszlosci,( a nie tylko do gry).

Ciekawe kiedy tarot zaczal byc uzywany w celach dywinacyjnych? ( czy istnieja jakies dowody na to w postaci dokumentow itp?

No właśnie o to mi chodziło. Przed XVIII w. nie ma żadnych wzmianek o używaniu Tarota do celów dywinacyjnych. Możliwe, że używa skrótu myślowego (tzn. Tarot jest dzisiaj wyrocznią, a powstał w XVI w., tyle tylko, że powstał w XV a nie w XVI z tego co pamiętam). Z tego, co się orientuję, po raz pierwszy do wróżenia używany był w Boloni, gdzieś w połowie XVIII w., ale używali do tego Tarota Bolońskiego, który różnił się trochę, od 'tradycyjnego'. Pierwszą osobą, która pisemnie wspomniała o wróżeniu 'tradycyjnym' tarotem był bodajże Etteilla (pod koniec XVIII w).

Cytat:
Aur Ganuz napisał(a):Parę akapitów później pisze, że do początku XX w. MA nie były ilustrowane.
A wczesniej M.A byly ilustrowane? Kiedy zaczely byc ilustrowane? Ktore to talie? Masz na mysli Sola Busca czy jeszcze jakies inne talie?

Tak, mam na myśli Sola Busca. Z ciekawostek: tak się też przypadkiem składa, że fotografie tych kart po raz pierwszy wystawione były publicznie w Brytyjskim Muzeum w Londynie w 1907 r., czyli tuż zanim W+S zabrali się za malowanie Tarota. Nie widziałem żadnych bibliograficznych wzmianek, świadczących o tym, że Waite widział tą wystawę, więc pozostaje gdybać Uśmiech


Cytat:A czy rysunkow na M.A. w Sola Busca mozna odczytac ich wrozebne znaczenie, czy raczej nie maja one glebszego symbolicznego znaczenia?
Symboliczne znaczenie, owszem i mają (jak każde dzieło sztuki), aczkolwiek wysoce wątpliwe jest, żeby Tarot ten powstał z myślą o dywinacji.
Co do samych kart - są mniejsze lub większe różnice, niektóre są zdumiewająco podobne. Przykład z 3 Mieczy:

[Obrazek: 7166929817_0a444de59a.jpg][Obrazek: 7352141016_d2e83f8ab6.jpg]

Co nie znaczy oczywiście, że Waite kopiował S.B.

Cytat:
Aur Ganuz napisał(a):Co do teorii - sam pomysł wędrówki bohatera pohodzi od Josepha Campbella, który zajmował się religią i mitologią porównawczą. Pod koniec lat czterdziestych wydał książkę p.t. "The Hero with a Thousand Faces", w której opisuje tzw. monomit, czyli właśnie wędrówkę bohatera, która składa się z 17 etapów, i która ma być szkieletem na podstawie którego wszystkie mity o bohaterach są zbudowane. Mogę się mylić, ale Banhaf chyba nie wspomina o źródle swej teorii wprost, a jest to pozycja warta uwagi, gdyż stała się źródłem inspiracji wielu (...)

Banzhaf podal, ze inspiracja byla dla niego ksiazka pt,, Jung and Tarot- An Archetypal Journey'' autorstwa Sallie Nichols. 1980 ( tak podaje to dla informacji jakby ktos chcial wiedziec i poczytac )

Ciekawe, że o Campbellu nie wspomina. Przeglądam właśnie spis lektur zalecanych z tyłu książki i Campbell tam widnieje. Zakładam więc, że ją czytał i wie, skąd idea wędrówki bohatera pochodzi? Myśli

Pozdrawiam
Aur Ganuz
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Sprawiedliwość i Siła - przez SmekT - 14-09-2019, 12:32



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości