Predyspozycje do wróżenia, rola intuicji

Szanuję Twoje zdanie Basiu i z ciekawością przeczytałam to co piszesz na temat intuicji, jednak przyznam że moje podejście do tego zagadnienia jest zupełnie inne i nie mogę się z Tobą zgodzić.
Zacznę od tego że dałaś zupełnie chybiony przykład - chodzi mi o ten film, ciemność... To co opisałaś to nie jest intuicja - to są po prostu wyuczone zachowania oparte na osobistym doświadczeniu danej jednostki, albo czasami na doświadczeniu zbiorowym. Jeżeli w czasie wojny zobaczyłaś na niebie samolot, to chowałaś się bo obawiałaś się że może z niego spaść bomba - dzisiaj samolot to nic strasznego. Ludzie, tak jak i wiele zwierząt, po zmroku stają się bardziej wyczuleni na różne bodźce - np. pies wie że może się podkraść pod dom lis lub inne zwierzę, a człowiek wie że ktoś może mu ukraść samochód, stają się więc bardziej czujni... ale to absolutnie nie jest intuicja. Intuicja to przebłysk, przeczucie, wiedza której często nie da się udowodnić. Daje się to łatwo odróżnić: po prostu jeżeli coś wynika z intuicji nie daje się to logicznie wytłumaczyć. Na przykład masz w rozkładzie karty, które będąc obok siebie zazwyczaj pokazywały Ci bezbłędnie dotąd jakąś konkretną rzecz/sytuację/zdarzenie. Więc logiczne jest że przy następnej wróżbie gdy takie karty się pokażą, powinnaś je również tak odczytać jak robiłaś to dotąd... Tymczasem patrzysz na nie... i od razu wiesz że tym razem oznaczają zupełnie coś innego. Często nie jest to logiczne, bo zarówno Twoje dotychczasowe doświadczenie, jak i wiedza "książkowa" mówią, że te karty oznaczają taką a taką rzecz - i logicznie rzecz biorąc tak jest. Tymczasem Twoja intuicja podpowiada Ci że tym razem oznaczają coś zupełnie innego. Nigdy tak nie masz? Bo ja nawet dosyć często. Oczko ...
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Predyspozycje do wróżenia, rola intuicji - przez Gość - 02-12-2010, 00:22
RE: Predyspozycje do wróżenia, rola intuicji - przez Barbara - 07-08-2017, 21:59
Dar do wróżenia. - przez calineczka2000 - 22-06-2017, 12:30
RE: Dar do wróżenia. - przez Mikesz - 23-06-2017, 13:10
RE: Dar do wróżenia. - przez calineczka2000 - 25-06-2017, 12:16



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości