Pytanie o talię kart cygańskich
#11

Hmm dla mnie cygany są prostsze. To dla mnie jak operowanie samymi AW z tarota, samą kwintesencją. Mimo wszystko tarot do mnie bardziej przemawia Uśmiech

Lili - cygańskie składają się z 36 kart archetypów i życiowych sytuacji, mają wieloznaczną bogatą symbolikę. Nie powiem Ci o nich wiele niestety xD

Tarot składa się z 78 kart i możemy podzielić je na AW (Arkana Większe - Wielkie tajemnice życia), czyli 22 karty opisujące ważne wydarzenia w naszym życiu. Te 22 karty są bardzo czytelne i aż zdają się krzyczeć właściwą interpretacją, dlatego też stosuje się czasem rozkłady tylko z AW, co dla mnie jest jednak niepełne. Ta grupa to karty od nienumerowanego (bądź z numerem 0) Głupca, do karty Świat (oznaczonej numerkiem 21), co daje nam 22 karty. Drugą grupą są AM (Arkana Mniejsze - Mniejsze tajemnice życia), które przedstawiają tła sprawy, okoliczności, a także różne pomniejsze zdarzenia, obecne w naszym życiu na co dzień. Tych kart jest 56, po 14 na każdy z czterech dworów. Mamy więc dwór ognia - Buław (czasem nazywanych kijami, bądź pałkami). Drugim dworem jest dwór wody - Kielichów (ewentualnie pucharów). Trzeci z kolei jest dwór Mieczy (ew. sztyletów, noży) podległy żywiołowi wiatru. Ostatnim dworem jest dwór Monet (ewentualnie denarów, dysków, pentakli. Tutaj wariacji jest wiele, mam talię, gdzie ten dwór mieni się dworem złotówek) i odpowiada za niego ziemia.
Każdy dwór składa się z kart od Asa do dziesiątki i czterech kart dworskich, takich władców danego dworu. Tymi władcami są pazie, rycerze, damy i królowie. Odpowiadają oni za postaci występujące we wróżbach, a także przedstawiają charaktery danych osób.
Otóż każdy dwór jest związany z inną dziedziną życia.
Buławy to życie doczesne, akcja, zmiany.
Kielichy to karty uczuć, emocji.
Miecze to karty walki, cierpienia, ale też wygranej i chluby. To mój ulubiony dwór. Opowiada on o życiowych potyczkach i walkach wewnętrznych.
Denary odpowiadają za strefę materialną, czy też posiadania. To one zapowiadają koniec problemów finansowych, czy też znalezienie nowej pracy.

Hmm to chyba tyle z początków. Tarot to bardzo ciekawa kształcąca ścieżka. Wymagana jest pewna dyscyplina, by nią kroczyć.

Służący radą,
Cohen Uśmiech

We are the nobodies
Wanna be somebodies
When we're dead
They'll know just who we are
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości