Sprawiedliwość - Initiatory Tarot of the Golden Dawn
#6

katarynka napisał(a):Co do wizerunku "skrzydlatej bogini" w egipskim panteonie to nie wiem, czy w ogóle istnieje jakiś konsensus, kto to ma być. Niektóre źródła podają, że to Maat, inne że Neftys.

Izyda, oraz Nut również przedstawiane były ze skrzydłami. Jedyny sposób, żeby na 100% je odróżnić, to zobaczyć co mają na głowie. Dlatego też właśnie napisałem, że "Symbole na drzwiach to najprawdopodobniej (nie widać najistotniejszych części) Ma'at". Podobnie z drugą postacią - jeśli pierwsza to Ma'at, to postać faraona ofiarowującego figurkę Ma'at (powszechny motyw) ma sens, ale ponownie nie widać, co trzyma w rękach.

Co do opisu Q.L. - postać w Initiatory ma też zielone szaty (ok, wiem, że to nie jest prawdziwy zielony), ale moim zdaniem zieleń w tym przypadku ma większe znaczenie pod kątem astrologicznym - jest kolorem Wenus, która włada Wagą (znakiem przypisanym Sprawiedliwości).

Cytat:Szakal może faktycznie, jak pisze Hajja, nawiązywać do Anubisa a jeśli tak, to mamy jeszcze ściślejsze wskazanie na Neftys - była matką Anubisa.

Z drugiej strony Anubis obecny był też przy ważeniu serca, a to już domena Ma'at.

Helge napisał(a):też się zastanawiałam czy to nie Neftyda, ale nie znalazłam jej przedstawień w pozycji klęczącej z rozpostartymi skrzydłami.

Dokładnie. Można znaleźć też klęcząca Izydę ze skrzydłami, ale skrzydła ułożone w taki sposób, jak na drzwiach tutaj udało mi się znaleźć tylko u Ma'at. Oczywiście, nie jestem specem, a po drugie, nie wiadomo 'co autor miał na myśli'. Bez głowy ani rusz Uśmiech

Pozdrawiam
Aur Ganuz
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości