Wegetarianizm + przepisy wegetariańskie
#35

A ja dzisiaj z innej beczki. Proponuje pierogi z kaszą gryczaną, twarogiem i miętą. Mniam

4-4,5- szklanki mąki pszennej,
1-2 jajka,
około 3 łyżek oleju,
około 5 łyżek śmietany,
około 3/4 szklanki letniej wody,
sól.

Można oczywiście zrobić ciasto wg swojego ulubionego przepisu.
Ja często robię postne ciasto z maki wody mineralnej soli ( wszystko na oko).

Farsz:
woreczek kaszy gryczanej (10 dkg)
około 15-25 dkg sera białego tłustego,
sól,
pieprz,
garść świeżej mięty albo 1 łyżka suszonej,
do farszu mozna dodac jajko

1. Kaszę ugotować i ostudzić.
2. Dodać ser, doprawić solą, pieprzem, a na koniec dodać posiekaną miętę (można też dodać jajko).
3. Przygotować ciasto: mąkę przesiać do dużej miski, dodać jajka, śmietanę, olej i sól.
4. Wymieszać, stopniowo dodawać wodę wyrabiając ciasto.
5. Zostawić je przykryte folią lub ściereczką przez 10-15 minut.
6. Wałkować i wykrawać szklanką krążki, a następnie napełniać je farszem.(Pierogi podczas gotowania nie będą się rozwalać, gdy brzegi ciasta przed sklejeniem posmarujemy rozbełtanym jajkiem).
7. Gotować we wrzącej, osolonej wodzie krótką chwilę od momentu ich wypłynięcia na wierzch.
8. Podawać polane gęstą kwaśną śmietaną lub masłem.
Ostatnio wyczytałam, że kształt pierogowego półksiężyca, niektórzy historycy wiążą  z przeznaczeniem rytualnym żywności formowanej. Obecnej w najstarszych kultach lunarnych. Jedząc pierogi poniekąd dziękujemy księżycowej energii za łaskę przypływu i odpływu oraz za to, co rośnie i ubywa, za narodziny i śmierć. Również  dziękujemy za tą ciemną stronę osobowości , która jest w każdym z nas,  stronę ludzkich popędów i namiętności. Ta ciemna strona natury ludzkiej  nie powinna być zupełnie spychana na bok, lecz oświetlona światłem Słońca, czyli „oświecona”.  Uśmiech  Energia księżyca w naszej kulturze powiązana jest z energia żeńską, kobiecością. Natomiast w Gruzji  od czasów kartwelskich plemion i ich wierzeń  wiąże sie ja z energia męską. Może powiedzenie “kobieta zmienną jest jak księżyc” powinno odnosić się do facetów, a nie do kobiet Myśli  Rotfl  Rotfl
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Wegetarianizm + przepisy wegetariańskie - przez Gandera - 20-10-2012, 22:14
RE: Kącik wegetariański - przez Polli - 23-04-2017, 00:54
RE: Kącik wegetariański - przez Aggata - 27-03-2018, 14:32
RE: Wegetarianizm + przepisy wegetariańskie - przez Aggata - 29-11-2020, 19:37
RE: Wegetarianizm + przepisy wegetariańskie - przez LeCaro - 03-12-2020, 03:59
RE: Wegetarianizm + przepisy wegetariańskie - przez Aggata - 12-05-2021, 09:54
RE: Wegetarianizm + przepisy wegetariańskie - przez Aggata - 16-02-2022, 16:48
Re: Naleśniki, krokiety - przez Nobody - 30-10-2016, 20:12



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości