Astrologia chińska
#31

aqua&fire' napisał(a):Zawsze można nauczyć się chińskiego
W tym roku rozpoczęłam zmagania z j. japońskim (chiński w przyszłym roku) i w ramach ciekawostki napiszę, że nie jest taki straszny, za to bardzo wciągający, ciekawy. Tak więc polecam. Uśmiech
aqua&fire' napisał(a):porównując z charakterystyką Maga ( która w tarocie jest przecież jednoznaczna tej osobowości ) poza liczbą jeden (pola kwadratu i jak karty ) moim zdaniem byłoby zastosowanie tego opisu nadużyciem lub naciągane,
W którejś z książek przeczytałam, że dla praktyki Feng Shui najistotniejszymi aspektami trygramów są związane z nimi kierunki, żywioły, reprezentowanie członków rodziny oraz przypisywane im podstawowe cechy natury. Więc być może na kartach trzeba je odczytywać pod tym kątem. Z książki "Feng Shui. Harmonia przestrzeni" opis trygramu Kan : "jest uważany za trygram jang i wiąże się z żywiołem wody, symbolizuje średniego syna, niebezpieczeństwo i przebiegłość. (...) Woda symbolizuje to, co płynie (...) wiąże się z drogą, którą kroczy się przez życie, ścieżką każdego człowieka, zmianami naszego położenia w życiu na przestrzeni czasu. (...) woda płynie przebiegle, śmiele, z uporem i dynamizmem. (...) Te same cechy są konieczne , aby przejść przez życie i osiągnąć zamierzone cele." Sektor 1 jest związany z pracą i karierą.
Z kolei trygram Kun: "jest związany z żywiołem ziemi , symbolizuje matkę, kobiety zamężne i staruszki, kobiecość, pożywienie i ciemność. Ziemia ma dar przyjmowania, przedstawia wysłuchanie i zdolność do adaptacji. Reprezentuje bezwarunkową miłość, czułość i wsparcie - dlatego ten sektor jest uważąny za dom miłości i relacji wzajemnych." Trygram ten jest widoczny min. na karcie Kapłanki.
Do tej talii została wydana książka, w której jest opisane zastosowanie trygramów na kartach, więc może tam należy poszukać informacji.
aqua&fire' napisał(a):Gośka to ,że mamy inne zdania ( pamiętam to odrębne w wątku o innym temacie powiązań), nie oznacza ,że mamy przestać dyskutować. Każda rozmowa coś wnosi, nawet jeśli się różnimy.
Oczywiście, że tak Kwiatek . Dyskusja, moim zdaniem, ma służyć wymianie poglądów, a nie ich zmianie.
aqua&fire' napisał(a):Nie miałam okazji, więc pochwalę twoje szuflady w przepastnej przepięknej komodzie zaaranżowanej graficznie w
rewelacyjny sposób( z China tarot włącznie hi,hi ).
A dziękuję Buźki Ta komoda jest dla mnie najważniejsza na stronie i zawsze bardzo się cieszę, gdy komuś się podoba. Buźki
aqua&fire' napisał(a):Nie ma tych trygramów w piątkach z właściwego im narodowo powodu Gosiu.
Ponieważ Chińczycy uważają piątkę za liczbę powiedzmy „trefną „ i nie koniecznie najszczęśliwszą, są na nią bardzo wyczuleni w każdym razie.
Stąd właściwe usytuowanie na tych kartach znaku równowagi yin- yang zamiast trygramów . To zrozumiałe, nawet sensowne. W tych kartach mają za zadanie osiągnięcia tego poziomu oazy spokoju a 5 jej nie daje przecież , oby było bez przegięcia na którąś ze stron jak to z piątką może być , zastosowano zatem symbol równowagi.
No i tutaj mam trochę inne informacje. W kulturze chińskiej to 4 nie jest szczególnie lubiana, ponieważ w niektórych dialektach jest wymawiana jak słowo "śmierć". Natomiast 5 w Feng Shui uważa się za szczęśliwą liczbę - opisuje pełny cykl żywiołów, a w związku z tym mnóstwo możliwości, łączy się z z bóstwem ogniska domowego odpowiedzialnym za dobrobyt i powodzenie oraz chroniącym przed złymi duchami. W kwadracie lo shu symbolizuje zrównoważone centrum, w którym nie ma żadnego trygramu ponieważ panuje tam jedność sił, harmonijna równowaga pomiędzy przeciwieństwami symbolizowana przez znak tao. Jest to miejsce, w którym chi się gromadzi i regeneruje.
Przez zachodnich autorów Dom 5 jest często opisywany jako "dom nieszczęścia" podczas gdy tak naprawdę ważne są reakcje zachodzące pomiędzy poszczególnymi żywiołami, a naszymi liczbami urodzenia. Np. dla osoby z liczbą urodzenia 5 dom 5 będzie korzystny.
aqua&fire' napisał(a):Dziękuję Ci za wypowiedź
Ja również dziękuję Kwiatek Buziak
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości