Drzewo życia 10 sfer
#1

[Obrazek: 8-1.jpg]

cyt.z Księgi Bahir,gdzie mówi Bóg

"To ja posadziłem To Drzewo <ażeby cały świat sie radował I sklepiłem na nim Wszechświat ,na nim bowiem wisi wszechświat i od niego Wszechświat wychodzi.Wszystko go potrzebuje i wszyscy nań patrzą i tęsknia za nim.I stamtąd wychodza Aniołowie .Byłem sam kiedy je stworzyłem.I żaden Anioł nie może się wznieść ponad to drzewo i powiedzieć.:"Byłem tu przed tobą".I pozwoliłem im radować sie soba nawzajem ,sam cieszyłem sie ich radością"
Kabalistyczne Drzewo Życia.

Słowo kabała pochodzi od hebrajskiego QBL –„ qababala”, co oznacza – otrzymywać

Kabała jest tym co objawione i otrzymane,jest przedwieczna mądrością Boga ,czyli wiedza tajemna siegajacą czasów stworzenia swiata .Z kabały wyodrebniły sie takie dzieła jak Tora .Mashora ."Ksiega Jecirah(Ksiega Stworzenia).i Księga Zohar "(Ksiega Blasku ) Zawarte sa w nim wiadomości na temat budowy tzw Drzewa Sefirotycznego oraz pochodzenia dziewieciu Archaniołów i siedemdziesieciu dwóch Aniołow . Juz starożytni twierdzili, ze Drzewo Zycia zostało objawione nam przez Anioły w czasach prehistorycznych . W Sredniowieczu pojawiały się traktaty i pisma filozofii kabalistycznej ,jako nauki zachodniego żydowskiego systemu mistycznego.
Drzewo Życia po hebrajsku ”Otz Chiim„możemy powiedzięc, ze jest to biblijne Drzewo poznania/wiadomości Dobrego i złego.To takze raj utracony .
Tworzy je dziesięć Sefirot czyli emanacji ułożonych w trzech kolumnach lub filarach prawy - srogość - Jang - męskość-aktywność, środkowy – neutralny - androgeniczny - równowaga i lewy - łagodność - In – kobiecość - bierność.Drzewo Zycia ma bardzo wiele znaczeń ,poniewaz przestawia wiele plaszyzn .
Na wiedzy kabalistycznej bazuje wiele nauk .min,alchemia ,tarot magia ,mistyka chrześcijańska, teozofia ,niebiańskie hierarchie.

Źródła
"Wielka Ksiega Aniołow"
"Stara Ksiega Aniołow"
"Biblioteka"
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości